Мобільний додаток

Валерій Боровик: Ціни на газ потрібно було піднімати 10-15 років тому

3.10.2018 р., 09:48

Чи буде розуміння з боку МВФ щодо підняття цін на газ, розповів в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Зранку" голова правління Альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик.

Зараз уряду не вигідно піднімати ціни на газ, адже залишилося дуже мало часу до виборів. Чому цього не зробили раніше?

Валерій Боровик: будь-який уряд затягує підвищення цін для населення, тому що може втратити соціальну підтримку. На мою думку, ціни на газ для населення потрібно було піднімати 10-15 років тому. Коли Юлія Тимошенко була прем'єром і вела переговори з МВФ, вона зробила хитріше, аніж інші уряди - вона підписала поступове підвищення ціни на газ на 20% протягом п'яти років, а потім через подання профспілок анулювала це рішення через суд. Україна отримала транш, а підвищення цін не відбулося.

Зараз МВФ говорить про те, що Україна підписала зобов'язання підняти ціни на газ для населення, і має їх виконувати. Але наше гозовидобування дозволяє забезпечити потреби населення - це близько 11 мільярдів кубометрів газу для населення і трошки більше 5 мільярдів кубометрів для потреб теплокомуненерго. Уряд аргументує це тим, що підвищення може відбутися шляхом надання доступу до ресурсів Укргазвидобування іншим посередникам, а не тільки Нафтогазу, який чинить опір цьому, тому що монопольно заробляє близько двох відсотків на посередницьких послугах. Тому уряду нині важко вибрати більш ліберальну модель, адже скоро вибори, потрібно бути "красивими" перед населенням.

Якщо Україна не підвищить ціни на газ і не отримає транш, на ринках запозичення буде сигнал для інших інвесторів, для інших фондів, але може відбутися інфляційний стрибок - це удар по економіці, чи витримає Україна такий удар, - питання до влади.

Прослухати повну версію розмови.

 

Слухайте програму "Сьогодні. Зранку" по буднях з 8.00 до 10.20!

Валерій Боровик: Ціни на газ потрібно було піднімати 10-15 років тому

Новини по темі