Мобільний додаток

Сербія та Косово зупинилися за крок від зіткнення - Юрій Панченко

8.08.2018 р., 14:23

Якщо в Косово вдасться створити Асоціацію сербських муніципалітетів, то напруга  у  співіснуванні албанської та сербської спільнот зменшиться, і ця ситуація на Балканах  поступово стабілізується.

Про Сербію та Косово, які зупинились за крок від зіткнення говорив в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Вдень" редактор "Європейської правди" Юрій Панченко.

На фото: Юрій Панченко

Що там відбувається? Допоможіть детальніше розібратися у ситуації.

Юрій Панченко: Перш за все, Косово є новим утворенням, частково визнаною державою, яку визнали більшість країн НАТО та ЄС, але не всі. Єдині, хто не визнає — це Росія, а також Україна, оскільки у нас свої причини. Переважну більшість населення складають албанці, але є і сербська меншина, яка живе у декількох анклавах. Найбільше проживає на Півночі країни. Серби становлять 7-8% населення Косово. І звичайно, що питання співіснування албанської та сербської спільнот має низку проблем. Якщо побувати на півночі Косово, то це така собі Сербська республіка, де не використовується євро, натомість є сербські динари, там скрізь російські прапори. Така досить специфічна територія, яка живе мрією повернутися у склад Сербії. І звичайно, що ця проблема постійно підігрівається, в ситуацію втручається Росія. І це є постійним джерелом напруги.

Згідно з домовленостями албанська влада має створити Асоціацію сербських муніципалітетів. Переговори йдуть, але не продуктивно, бо Косово не збирається йти на поступки, які суперечать їхній конституції та не може допустити створення другого уряду. Серби ж постійно нагрівають цю ситуацію, ставлять регулярні ультиматуми, мовляв, якщо ви не створите таку Асоціацію, то ми її створимо самотужки. Тому ситуація конфліктна. Але якщо Асоціація буде створена і вона не буде суперечити конституції, то є шанси, що ситуація буде поступово стабілізуватися. Поки цього не сталося, це гарна можливість створити конфлікт на Балканах, чим регулярно займається Росія.

 

Слухайте програму "Сьогодні. Вдень" по буднях з 13.00 до 15.00!

Новини по темі