Мобільний додаток

Марія Томак: "У нас немає офіційного статусу військовополонених"

23.07.2018 р., 09:07

Доля українських політв'язнів у Росії.

Що може дати комплексний позов до Європейського суду з прав людини? Коментар програмі Українського радіо "Сьогодні. Зранку" координатора Медійної ініціативи за права людини Марії Томак.

Які свіжі новини про наших політв'язнів маєте?

Марія Томак: У нас немає офіційного статусу військовополонених. Україна, зі свого боку, досі не ухвалила закон, який би надавав правовий статус нашим громадянам, які незаконно утримуються в РФ в рамках конфлікту. Вже є кілька законопроектів, зареєстрованих у Верховній Раді, але жодний із них нам, правозахисній спільноті, не здається вдалим. Ми розробили власний варіант, передали його на розгляд народним депутатам, і я дуже сподіваюся, що на початку наступної сесії все ж таки якійсь компромісний варіант буде сформовано, подано і проголосовано. Це що стосується України.

А що стосується останніх новин, я думаю, що слухачі знають про те, що Олег Сенцов продовжує голодування - 71 день. На минулому тижні його відвідав адвокат, отримали ми кілька новин про те, що Олег приймає кілька ложок поживної суміші. Це його рішення, це не є примусове годування, але це рішення було ним ухвалене під загрозою застосування до нього примусового годування. В нього мали вливати одну склянку цієї суміші. У нього слабке серце і ситуація наразі малооптимістична. Остання яскрава подія літа у вигляді зустрічі Трампа і Путіна в Хельсінкі минула і чесно кажучи зараз ми з колегами навіть розгублені які події міжнародного життя можна використовувати, до кого звертатися, аби привернути увагу до голодування Олега, Володимира Балуха, інших українських в'язнів і стимулювати обговорення цього питання. Зараз штиль і це додаткова перешкода, бо ситуація є критичною для цих людей.

Важлива подія сьогоднішнього дня - початок процесу над Павлом Грибом. Нагадаю, що це 19-річний наш громадянин, який був викрадений з території Білорусі і був доправлений на територію РФ і звинувачений у тероризмі, і зараз розпочинається процес над ним в Ростовському окружному суді і, як ми жартуємо, це суд, на який скоро треба буде меморіальну табличку вішати, оскільки там і Сенцова з Кольченком судили, і кримських татар, яких зараз засуджено, ще і Павло Гриб. Тобто вже місце "намолене", вибачте за такий сарказм. Наша колега поїхала туди, розуміючи всі ризики, але вона була на судах і в Чечні, і в самому Ростовіт і вона буде нам повідомляти всю нову інформацію з цього процесу.

Україна збирається подавати на Росію ще один позов до Європейського суду з прав людини щодо незаконного утримання українців. Ваша особиста думка - чи варто це робити і чи є в цьому якийсь сенс?

Марія Томак: Мені відома більш розширена інформація про це подання, яке має зробити Україна. Його готує заступник міністра юстиції і ми на постійному контакті, передаємо всі матеріали і власне це подання стосуватиметься не тільки недопуску, це буде як один із елементів, а проблеми незаконного утримання громадян України Російською Федерацією. Це вже третя скарга України. Це в будь-якому разі потрібно робити.

Прослухати повну версію програми

На фото - Марія Томак

Марія Томак: "У нас немає офіційного статусу військовополонених"

Новини по темі