Мобільний додаток

Вікторія Володовська: "Така процедура блокування суперечитиме Конституції України"

23.06.2018 р., 16:20

21 червня Верховна Рада включила до порядку денного законопроект 6688 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері". Документ пропонує узаконити тимчасову можливість блокування сайтів і сервісів в Інтернеті за рішенням не лише суду, а прокурора, слідчого та РНБО. Рік тому цей законопроект намагалися внести до ВР, але він викликав чималу кількість обурень. Юрист Вікторія Володовська, яка була на зв'язку зі студією програми Українського радіо "В мережі", прокоментувала усі хитросплетіння цього скандального документу.

Для Вас було сподіваним чи несподіваним те, що цей документ знову опинився у Верховній Раді і був внесений до порядку денного?

Насправді сам законопроект був зареєстрований в Парламенті ще в липні минулого року, і тоді його намагалися відповідно до Регламенту Верховної Ради включити до порядку денного сессії. Включення законопроекту до порядку денного сесії не означає, що він буде розглянутий найближчим часом. Багато законопроектів у Верховній Раді знаходяться на розгляді декілька років. І це не завжди приводить до їх розгляду. Але у випадку із цим законопроектом, є побоювання, що те, що його вдалося включити в порядок денний сесії, може говорити про те, що депутати налаштовані все ж таки розглянути його якомога швидше, зважаючи на положення, які в ньому містяться.

Чи можна говорити про те, що цей законопроект буде розглянутий найближчим часом і які у ньому небезпеки, загрози?

Ми сподіваємося, що реакція суспільства, правозахисних організацій і інших партнерських організацій, зупинить розгляд законопроекту на цьому етапі і він буде відхилений. Але у випадку, якщо цей законопроет буде проголосовано, то ми дійсно можемо зіткнутися з серйозними ризиками для Інтернет-цензури, оскільки першим небезпечним положенням цього законопроекту є те, що він доповнює закон про санкції, які застосовуються до держави-агресора. Новим видом санкцій є обмеження доступу до Інтернет-ресурсів. Раніше такого виду санкцій в законопроекті не було. Така процедура блокування все одно буде суперечити Конституції України і її міжнародним зобов'язанням. Обмежувати право будь-чиє поширювати інформацію можна лише на підставі закону. В даному випадку ми говоримо про те, що РНБО знову буде складати списки сайтів і зобов'язувати провайдерів блокувати доступ до таких ресурсів.

Вікторія Володовська: "Така процедура блокування суперечитиме Конституції України"

Новини по темі