Мобільний додаток

Костянтин Надутий: В умовах обмеженої пропозиції ринкові механізми не працюють

22.06.2018 р., 11:07

Хто з лікарів втратить роботу після 2024 року? МОЗ висуває на обговорення ідею атестації та ліцензування лікарів.

В ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Зранку" ситуацію коментував заступник голови правління, речник Всеукраїнського Лікарського Товариства Костянтин Надутий.

Як Ви сприйняли цю ініціативу? Чи погоджуєтеся з пані Супрун, що атестація лікарів зараз підтверджує їхній стаж, а не професіоналізм?

Нині в Україні поки що трошки більше лікарів, ніж у Польщі. І у нас уже менше лікарів, ніж у Німеччині чи Франції. Ця ситуація швидко змінюється. Сьогодні у нас залишаються пенсіонери, а молоді лікарі виїжджають з України. Якщо ми сьогодні запровадимо атестування лікарів за жорсткими правилами, щоб вони мали ліцензію, таку як у Німеччині чи Франції, то лікарі-пенсіонери відсіються, а ті молоді, як виїжджали, так і виїжджатимуть.  Ми отримаємо в декілька разів менше лікарів - значно менше, ніж у Польщі.  Хто з цього отримає зиск? По-перше, отримає зиск рекрутинговий бізнес, бо вже сьогодні дуже добре працюють рекрутингові схеми, які направляють українських медиків в інші країни на хороші хліби. Наприклад,  у цьому році у Миколаївській області скупили всіх інтернів, і на Миколаївщину в цьому році не приїде жоден молодий лікар. Виграють ті лікарі, які залишаться в країні, бо їм можуть збільшити зарплату в 3 - 4 рази. Хто програє? Програють громадяни. Бо лікар стане "золотим", а уряд ніби виконає обіцянку про підвищення зарплати лікарям. Але більшість населення втратить доступ до лікаря.

Атестація для лікарів буде платною?

Це взагалі бізнес-схема, бо відкривається можливість отримання освіти різними способами. З одного боку - це добре. Але  спеціалісти підрахували, що приблизно в десять разів збільшуються особисті витрати лікаря на  підтримання кваліфікації.

Важливу роль відіграватиме Ліцензійна рада, яку створять з тридцяти лікарів, відібраних під час конкурсу. Її члени займуться перевіркою історії медичної практики та репутації лікарів. Ринкові механізми працюють, коли є надлишок пропозиції. А в умовах обмеженої пропозиції (а вона буде різко обмеженою) ринкові механізми не функціонують.

Костянтин Надутий: В умовах обмеженої пропозиції ринкові механізми не працюють

Новини по темі