Мобільний додаток

Інтелектуали України і Польщі оприлюднили спільну заяву

9.03.2018 р., 18:28

Відомі в Україні та Польщі науковці, громадські активісти, письменники, журналісти та релігійні діячі виступили проти подальшої конфронтації у польсько-українських відносинах і закликали політиків обох країн повернутися до політики діалогу, а не диктату однієї зі сторін.

Як йдеться у зверненні до влади та народів обох країн, яку підписали близько 60 відомих особистостей України і Польщі, дуже часто ця конфронтація між обома народами інспірована Росією і призводить до спільної поразки, повідомляє Укрінформ.

"Ми, представники багатьох громадських середовищ у Польщі та Україні, хочемо висловити свій протест проти продовження конфронтаційної політики та її ескалації у відносинах між Польщею та Україною! Ця політика нищить зусилля й доробок кількох поколінь поляків та українців, які привели до діалогу, співпраці та дружби між нами", - наголошують підписанти звернення.

Вони звертають увагу, що трагічне сплетіння історії українців та поляків у минулих століттях, лиха пам'ять про політику ІІ Речі Посполитої щодо польських громадян українського походження, кривавий для обох сторін конфлікт 1939-1947 років, антиукраїнська пропаганда комуністичної Польщі і СРСР – все це мало розділити український та польський народи назавжди. Однак після 1989 і 1991 років неможливе стало можливим і тоді українці та поляки спільно визнали, що падіння комунізму, створення незалежних України і Польщі, болісний урок історії ХХ ст., шанси на розширення ЄС ставлять обидві країни перед новими викликами, а гасло “Немає вільної Польщі без вільної України і вільної України без вільної Польщі” набуває нового значення - відповідальності за майбутнє обох країн і всієї Європи, і, зокрема, за подолання трагічного історичного спадку.

Підписанти наголосили: попри складну історію обом народам вдалося утвердити нове партнерство, нову якість близькості, тому що за підтримки церков та політиків розпочався діалог, що будується на основі стандартів, прийнятих у Західній Європі після 1945 року. Отож усі повинні усвідомити відповідальність, яка лежить на плечах обох народів.

Автори звернення наголошують: кожна конфронтація між поляками та українцями, яка часто інспірується Росією, призводить до нашої спільної поразки! Нинішній Європі загрожує зіткнення національних егоїзмів, а передусім - російський імперіалізм. У цих умовах полякам та українцям разом легше буде протидіяти цій загрозі разом і будувати Європу ХХІ століття.

Від України звернення підписали, зокрема, письменники Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Андрій Любка, Тарас Прохасько, Микола Рябчук, колишні дисиденти Йосиф Зісельс, Микола Горбаль, історики Ярослав Грицак, Олександр Зінченко, Наталя Яковенко, єписком УГКЦ Борис Гудзяк, протоієрей, ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості Гергій Коваленко, віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович, журналісти Вахтанг Кіпіані, Юрій Макаров, Віталій Портников та інші.

З польської сторони звернення підписали публіцисти Адам Міхнік, Ізабела Хруслінська, Константи Геберт, Едвін Бендик, Славомір Сєраковський, режисери Агнєшка Голланд, Кристина Янда, директор Польського театру у Варшаві Анджей Северин, історики Анджей Фрішке, Ірена Грудзінська-Гросс, Петро Тима, Анна Вольфф-Повенска, письменники Анджей Стасюк, Ольга Токарчук, поет Адам Загаєвський та інші.

Інтелектуали України і Польщі оприлюднили спільну заяву

Новини по темі