Переглянути у мобiльнiй версiї
Мобільний додаток

Ситуація у західнобалканському регіоні знову загострилася (аудіо)

23.02.2018 р., 18:17

Після оголошення Єврокомісією планів щодо запровадження прискореної процедури отримання членства в Євросоюзі для Чорногорії та Сербії ситуація у західнобалканському регіоні знову загострилася. І, як зазначають вітчизняні експерти, не без участі Російської Федерації. Спочатку глава російського МЗС Сєргєй Лавров майже змусив сербське керівництво в черговий раз виступити проти антиросійських санкцій, а потім вже в іншій регіональній державі – Чорногорії – колишній військовослужбовець, який брав участь у війні в Югославії, кинув гранати у бік посольства США.

Чи можна назвати ці події випадковістю або ж вони пов’язані між собою? У цьому розбирався наш міжнародний оглядач – Олександр Демченко:

"Попри озвучені раніше сербською владою наміри про вступ країни до ЄС, президент західнобалканської держави Александар Вучич вкотре повідомив: Сербія ніколи не підтримає антиросійські санкції. Це відбувається на фоні створення на території країни вже другої так званої гуманітарної  бази Російської Федерації, а також прагнення Москви затягнути балканську державу до ОДКБ, надаючи їй при цьому російське озброєння. Можна говорити і про проросійські радикальні партії та бойовиків, яких готує там Москва, відправляє на Донбас, у Сирію, Боснію і Герцеговину. Однак Марія Кучеренко, експерт Ценру досліджень проблем громадянського суспільства, каже: заяви Вучича не варто сприймати винятково як сигнал сербської влади стати частиною "руського міра".

Майже синхронно із цією заявою колишній військовослужбовець, який брав участь у війні в Югославії, кинув гранату у бік посольства США в Чорногорії. Цей інцидент стався не без участі Кремля, який хоче показати, що не збирається здавати свої позиції на Балканах, - зазначає Марія Кучеренко. Нагадаю: слідством було встановлено, що саме Росія займалася організацією невдалого державного перевороту в Чорногорії у 2016 році. Говорить Марія Кучеренко.

А ось доцент Київського Інституту міжнародних відносин університету Шевченка Максим Каменецький каже: Росія вже не зможе повернути Чорногорію на свою орбіту – адже країна вже давно вирішила стати частиною євроатлантичного простору. Однак експерт зауважує: Москва й надалі намагатиметься дестабілізувати ситуацію в цій балканській державі через політичний розкол суспільства.

Однак, переконанийє Максим Каменецький, Росії через брак коштів навряд чи вдасться створити ще один гарячий конфлікт – вже на Балканському півострові. Тим не менш експерт наголошує: це не означає, що Москва припинить підтримувати та створювати у західнобалканських країнах штучні радикальні партії, діяльність яких буде спрямована на стримування європейської інтеграції ключових регіональних гравців".

Олександр Демченко. Українське радіо.

Прослухати

 

Будь у курсі - слухай новини! Щогодини на Українському радіо!

Ситуація у західнобалканському регіоні знову загострилася (аудіо)

Новини по темі