Мобільний додаток

Вчені створили супердеревину, здатну замінити сталь

8.02.2018 р., 16:55

Американські дослідники заявили, що вони розробили простий спосіб зробити деревину міцною, як сталь, або навіть титанові сплави, що уможливить її застосування в таких областях, як будівництво, автовиробництво та літакобудування.

Про це повідомляє портал global-analityk.com.

"Цей новий спосіб обробки деревини зробить її в 12 разів міцнішою за натуральну деревину, і в 10 разів жорсткішою", - заявив доцент Лянбін Ху з Мерілендського університету, який керував дослідженням.

"Така деревина може стати конкуренткою сталевих, або навіть титанових сплавів, настільки вона сильна і довговічна. Її також можна порівняти з вуглецевим волокном, але вона значно дешевша", - сказав Ху.

Згідно з дослідженням, опублікованим в середу в британському журналі "Nature", процес починається з видалення із деревини лігніну - органічної речовини, що поряд з целюлозою є складовою частиною здерев’янілих тканин вищих рослин. Разом з геміцелюлозою вона зумовлює міцність стовбурів і стебел рослин. Потім оброблювана деревина стискається при температурі біля 100 градусів С приблизно на один день, що робить зразок в п’ять разів тоншим за свій звичайний розмір. "Волокна деревини стискаються настільки жорстко, що вони можуть утворювати міцні водневі зв’язки", - кажуть вчені. "Таким чином усуваються всі дефекти, такі як дірки або вузли", - пояснили дослідники. Процес обробки подовжується при застосуванні фарби.

Професор Тенг Лі з Університету штату Меріленд, який керує дослідженням, виміряв механічні властивості щільної деревини і виявив, що вона така ж міцна, як сталь, але в шість разів легша.

"Оброблена деревина потребує в 10 разів більше енергії для руйнування, ніж натуральна, її навіть можна  згинати і формувати на початку процесу", - сказав Лі Сіньхуа.

Дослідники також протестували матеріал, стріляючи в нього кулями. На відміну від натурального дерева, яке пробивалося навиліт, у повністю обробленій деревині кулі застрягали.

"Папір з обробленої деревини є дуже перспективним для проектування легких високопродуктивних конструкційних матеріалів, які мають величезний потенціал для застосування в тих галузях, де необхідна значна міцність, велика в’язкість і висока балістична стійкість", - сказав Хуацзян Гао, професор Браунського університету, який не брав участі в дослідженнях. "Особливе захоплення викликає те, що метод є універсальним для різних видів деревини та досить простим у застосуванні", - сказав Гао.

Новини по темі