Мобільний додаток

Анджей Дуда підписав зміни до закону про Інститут національної пам’яті (аудіо)

6.02.2018 р., 19:05

Президент Польщі Анджей Дуда сьогодні підписав зміни до закону про Інститут національної пам’яті.

Нагадаємо, документом запроваджується адміністративна і кримінальна відповідальність за заперечення, як сказано у документі, "злочинів українських націоналістів". Також пропонується карати тих, хто звинувачуватиме Польщу у створенні концентраційних таборів і геноциді євреїв під час Другої світової війни.

Через такі положення законопроект викликав обурення міжнародної спільноти, зокрема США та Ізраїлю. Сьогодні й український парламент ухвалив постанову-звернення до польських посадовців, у якій засудив спроби Польщі переписати історію і закликав до конструктиву у відносинах.

Які наслідки матиме, зокрема, для українців, ухвалений Польщею закон, - дізнавалася Тетяна Власенко:

"Попри розголос у світі, польський закон все ж набере чинності. Президент Польщі Анджей Дуда повідомив, що підписав документ та спрямує його до Конституційного суду для ретельного аналізу.

У такий спосіб польський президент обрав для себе найзручніший варіант, аби і догодити польським посадовцям, і спробувати заспокоїти міжнародних партнерів, висловив припущення у коментарі Українському радіо аналітик Олександр Палій.

Та чи стане можлива вичікувальна позиція Польщі позитивним сигналом для України? – голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович висловлює сумнів. Каже, не зрозуміло, які саме правки має роз’яснити Конституційний суд Польщі: ті, що стосуються заперечення вини поляків у Голокості, чи ті, що вказують на так звані злочини представників Української повстанської армії проти поляків. Якщо закон у нинішній редакції набере сили, може початися переслідування українців, які проживають у Польщі, припускає Володимир В’ятрович.

Наслідки ухвалення цього закону насамперед будуть негативними для самої Польщі, говорить Олександр Палій. Бо, каже, цим рішенням ця країна фактично продемонстрували світові, що готова самовільно трактувати сторінки історії.

Спікер Андрій Парубій ухвалення Польщею закону назвав ударом у спину. А у спільній заяві українського парламенту до польських посадовців, зокрема, йдеться, цитую: "Ми повинні пам’ятати і передавати прийдешнім поколінням правду про дійсні, а не вирвані з загального контексту причини, які призвели до кровопролиття між нашими народами». І далі: "Верховна Рада категорично не сприймає спроби польської сторони прирівняти дії усіх борців за незалежність України до злочинів двох тоталітарних режимів ХХ століття – нацистського  та комуністичного". Дехто постанову не підтримав - позафракційний Володимир Литвин закликав колег не поспішати з відповіддю.

Українська влада мала висловити категоричне несприйняття однобокого трактування Польщею спільного історичного минулого, каже перший заступник фракції "Народний фронт" Андрій Тетерук.

За словами Андрія Тетерука, Верховна рада намагатиметься повернути в українсько-польські відносини зваженість, раціональність та доброзичливість. І , висловлює сподівання, що майданчиком для пошуку спільних точок дотику стане міжпарламентська асамблея Україна-Польща".

Тетяна Власенко. Українське радіо.

Прослухати репортаж

 

Хочеш знати більше - слухай новини на Українському радіо!

Анджей Дуда підписав зміни до закону про Інститут національної пам’яті (аудіо)

Новини по темі