Мобільний додаток

Єврокомісія представила документ, який дає право Сербії та Чорногорії вступити в ЄС (аудіо)

6.02.2018 р., 17:46

Сьогодні Європейська комісія представила стратегічний документ, який дає право двом країнам Західних Балкан – Сербії та Чорногорії – за прискореною процедурою отримати членство в ЄС. Кінцевим терміном поки що називається 2025 рік. У Єврокомісії пояснили: відповідне рішення заохотить держави до більшого реформування. Однак незрозуміло, чи зможуть країни, де є активне проросійське лобі, розпочати євроінтеграційний процес.

Докладніше – Олександр Демченко:

"Українська медіа-спільнота неоднозначно відреагувала на заяви керівництва Євросоюзу щодо запровадження прискореної процедури отримання членства в Співдружності для Сербії та Чорногорії. Та й загалом мало хто зрозумів, чому ЄС скоріш воліє говорити про перспективи членства західнобалканських країн і забуває при цьому про давнє бажання України увійти до європейського дому. Як пояснює видання «The Financial Times», відповідне рішення зумовлене, в першу чергу, збільшенням присутності Росії у цьому регіоні. А провідний експерт Дипломатичної академії України Олена Снігир каже: нестабільний Євросоюз навряд чи зараз зможе економічно потягнути другу за розміром країну Європи.

Росія дійсно збільшує свою присутність – економічну та й військову - у Західних Балканах. Згадаймо, хоча б, операцію російських служб у підготовці державного перевороту в Чорногорії в 2016 році. Однак, коли йдеться про нову ініціативу ЄС, то більше запитань виникає не до Чорногорії, яка змогла, попри значний фінансовий тиск Кремля та його пропаганду, стати членом НАТО та сформувати проєвропейський парламент, а до Сербії. Як розповідає журналістка Марія Кучеренко, у цій країні на кожному кроці помітна російська присутність. Так, у сербському місті Ніша функціонує так званий гуманітарний центр Росії, який, нібито тренує рятувальників, а насправді займається відвертим шпигунством. Більше того, як повідомляло британське видання «Guardian», на цій базі готуються проросійські бойовики, яких потім доправляють на територію Боснії та Герцеговини. Крім того, як каже Марія Кучеренко, на території Сербії вербують найманців, які в подальшому беруть участь у війні на Донбасі.

Нагадаю, що у листопаді минулого року посол України у Сербії Олександр Олександрович говорив, що уряд балканської країни майже не реагує на інформацію про трьохсот сербських найманців, які беруть участь у війні на Донбасі. Після цього глава Радикальної партії Сербії Воїслав Шешель вимагав депортації українського дипломата. Це той самий Шешель, який воював у колишній Югославії пліч-о-пліч із російським бойовиком Ігорем Гіркіним (Стрєлковим). Однак попри докази, які засвідчують російський вплив на цю країну, Марія Кучеренко говорить: сербське громадянське суспільство прагне приєднатися до ЄС, а не до Росії.

Тим не менш, попри наміри Євросоюзу надати членство Сербії та Чорногорії до 2025 року, а також почати активні консультації щодо посилення євроінтеграційних процесів в інших західнобалканських державах, президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер каже: допоки країни регіону не вирішать питання кордонів, жодного розширення ЄС не буде. Тому ще невідомо, чи поповниться європейська родина новими членами".

Олександр Демченко. Українське радіо.

Прослухати

 

Хочеш знати більше - слухай новини на Українському радіо!

Єврокомісія представила документ, який дає право Сербії та Чорногорії вступити в ЄС (аудіо)

Новини по темі