Мобільний додаток

Фільм про Джемілєва "Мустафа" показали у Брюсселі

2.02.2018 р., 17:56

У Брюсселі показали фільм "Мустафа" про лідера кримських татар Мустафу Джемілєва.

Наприкінці лютого виповниться чотири роки з початку Росією анексії Криму. З цієї нагоди німецька євродепутатка Ребекка Гармс (Rebecca Harms) організувала в Брюсселі показ документального фільму "Мустафа", передає dw.

Стрічка показує історію боротьби кримськотатарського народу за можливість жити в Криму через життєвий шлях одного з його лідерів - Мустафи Джемілєва. Починається вона з депортації кримських татар у травні 1944 року та завершується травнем 2014 року, коли російські силовики не пустили Джемілєва на територію півострова.

На перегляд фільму в кінотеатрі Vendome 31 січня зібралися близько 100 людей. До Брюсселя приїхали і заступники голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров та Ахтем Чийгоз, яких восени минулого року звільнили з російського ув'язнення. Крім Гармс, були присутні ще три євродепутати, а саме Пятрас Ауштрявічюс з Литви, Тунне Келам з Естонії та Анна Фотига з Польщі.

Фільм значною мірою побудовано на численних інтерв'ю, зокрема із Джемілєвим, низкою кримськотатарських активістів, з відомими радянськими дисидентами та правозахисниками, серед яких Людмила Алексеєва, Семен Глузман, Мирослав Маринович. Також у ньому використано багато документальних зйомок, особливо у період після 1989 року, коли кримські татари почали повертатися на півострів. А ось часи молодості Джемілєва проілюстровані художніми вставками, де Мустафу грає Максим Пасічник.

У стрічці наголошується мирний характер боротьби Джемілєва. Особливу увагу приділено його голодуванню під час ув'язнення у 1975-76 роках, яке тривало аж 303 дні. Тоді це стало найдовшим голодуванням на знак протесту. Завершив він голодування лише на прохання Андрія Сахарова. Тоді Мустафа рахував дні свого протесту. Нині йому також доводиться рахувати: "Сьогодні уже 1432-й день окупації".

Джемілєв заявив, що зараз ситуація з правами людини щодо кримських татар у Криму "все гірше й гірше, і якихось перспектив поліпшення немає". За його словами, якщо раніше через окупацію обурювалися переважно кримські татари, то зараз до них приєднуються навіть ті, хто свого часу вітав російські війська. "Реальність виявилася не такою, на котру вони очікували. Я думаю, репресії будуть продовжуватися, бо окупаційні та терористичні режими можуть триматися лише на страху", - вважає Джемілєв. Він додав, що РФ принесла у Крим не свободу, а свій режим, "причому набагато гірший, ніж у материковій частині Росії".

Після завершення показу глядачі тричі аплодували. Утретє - коли Джемілєв вийшов на сцену - усі аплодували стоячи. Прем'єра фільму відбулася наприкінці 2016 року на київському кінофестивалі "Молодість". Розголосу ж він набув рік потому, у грудні 2017 року, коли його мали показати у Москві на фестивалі "Артдокфест", однак зняли з показу незадовго до початку сеансу.

Фільм про Джемілєва "Мустафа" показали у Брюсселі

Новини по темі