Мобільний додаток

До Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту на радіо "Культура" звучатиме радіовистава "По кому подзвін"

24.01.2018 р., 13:54

Вперше на Українському радіо звучатиме монорадіовистава "По кому подзвін" за однойменним романом Ернеста Хемінгуея, український переклад Мара Пінчевського, у виконанні популярного актора театру та кіно, заслуженого артиста України Олександра Ігнатуші. Інсценівка Наталії Стрижевської та Світлани Гудзь-Войтенко. Режисер – постановник та автор музичного вирішення Наталія Стрижевська. Звукорежисер Катерина Шугаєва.

"Від смерті кожної Людини малію і я…" - рядки з вірша англійського поета Джона Донна (1572 - 1631), автора низки ліричних віршів, елегій, сонетів, епіграм та релігійних проповідей. Ернест Міллер Хемінгуей – один з найвідоміших письменників 20-го століття, журналіст, лауреат Нобелівської премії. Цікаво, що назвою програмного роману Хемінгуея "По кому подзвін" так само стали рядки з поезії згаданого Джона Донна, цитата з якого наведена в епіграфі: "Немає людини, що була б як острів, сама по собі; кожна людина — грудка землі, часточка суходолу; і якщо море змиє хоч би скалку материка, поменшає Європа, і те саме буде, якщо змиє мис, або оселю друга твого, а чи твою власну; від смерті кожної Людини малію і я, бо я єдиний з усім людством; тому ніколи не питай, по кому подзвін — він по тобі".

Хемінгуею минуло 19 років. Перша світова війна. Майбутній письменник вирушає у військо добровольцем. Хоча спершу йому відмовляли через проблеми із зором. Проте Ернест не відступився і невдовзі потрапив на Італійський фронт Першої світової - записався водієм автівки Червоного Хреста. Новобранці відразу опинилися на підірваному заводі боєприпасів… Враження від першого зіткнення з війною стануть основою книжки Ернеста Хемінгуея "Прощавай, зброє!"

У ніч на 9 липня 1918 року Хемінгуей рятував пораненого італійського снайпера, потрапив під вогонь австрійських кулеметів та мінометів, тяжко поранений він не залишив бойових побратимів. Згодом Хемінгуей напише: "Коли ти йдеш на війну хлопчаком, маєш величезну ілюзію безсмертя. Вбивають інших; не тебе… Але потім, коли вперше зазнаєш серйозного поранення, ти втрачаєш цю ілюзію і знаєш, що це може статися і з тобою."

У романі "По кому подзвін" змальовано історію Роберта Джордана, американського добровольця в лавах республіканців під час Громадянської війни в Іспанії. Роботу над книжкою автор завершив в липні 1940 року. Хемінгуей створив масштабне полотно, зобразив страхіття громадянської війни, долю Роберта Джордана, молодого американського викладача іспанської мови, його любов до іспанки, життя якої зруйнувала війна – батьків стратили, її згвалтували… Кохання розбурхало спрагу до життя, здатність до самопожертви - поранений Роберт відчайдушно боронить товаришів – собою затримує відступ партизанів...

У постановці звучать фрагменти музичних творів Валентина Сильвестрова, Юрія Кузнецова, Ігоря Щербакова.

Слухайте "Виставу без антракту" на Українському радіо "Культура", 27 січня о.21.00!

Новини по темі