Шанс дозволу бити вглиб Росії є лише з новим президентом США — Нарожний

Шанс дозволу бити вглиб Росії є лише з новим президентом США — Нарожний

Шанс для України отримати дозвіл бити західною зброєю вглиб держави-агресорки Росії з’явиться лише з новим президентом США. Це прогнозує в ефірі Українського Радіо військовий експерт і волонтер Павло Нарожний. 5 листопада у США президентські вибори, 20 січня наступного року інавгурація. А наразі чинний президент США Джо Байден не хоче потрясінь, як і раніше, боїться ескалації, констатує експерт. А будь-яка рішучіша західна держава теж не дасть дозволу, не маючи за спиною підтримки США. Тут питання і в розвідувальних даних, які є винятково у Пентагона, каже Нарожний. Він проаналізував деякі пункти Плану перемоги, презентованого напередодні президентом України Володимиром Зеленським. 

 

0:00 0:00
10
1x

Президент США Джо Байден під час візиту до Києва у 2023 році. Фото: president.gov.ua

Найбільша загроза на лінії фронту – російські КАБи

Як ви оцінюєте презентований напередодні президентом України Володимиром Зеленським пункт Плану перемоги про дозвіл бити вглиб Росії далекобійною західною зброєю?

Це дуже важливо з точки зору української оборони. Тут декілька аспектів. Перший – це використання російської авіації. Вона розташована на відстані мінімум 200 км від лінії зіткнення. Дістати до неї ми можемо, але є одне "але". З далекобійної зброї у нас є лише дрони. Але вони тихохідні. Швидкість дрону – в середньому 200 км/год. Якщо взяти реактивну "Паляницю", то це максимум 600 км/год.  Це дуже і дуже повільно. Це означає, що до аеродрому, який знаходиться за 300 км від лінії зіткнення, дрон летітиме півтори години. Ворог його побачить, оцінить ризики удару по певному аеродрому, встигне підняти в повітря літаки і удар вже буде не таким ефективним. Він уразить лише інфраструктуру і, можливо, склади палива і боєприпасів. Але це все можливо відновити. Якщо йдеться про пункти управління, логістичні центри, то тут потрібне більш важке озброєння. Йдеться про ракети: крилаті або балістичні. Для того, щоб пробивати бетоновані укріплення, в яких розташовані ці пункти управління. Зараз нам союзники такий дозвіл не дають. І це виливається в одну з найбільших загроз, яка є наразі на лінії фронту – це російські керовані авіаційні бомби (КАБи). Це літаки, які скидають бомби, на які встановлений спеціальний модуль планування і корекції. Це дозволяє зі звичайної бомби зробити доволі потужну зброю – по суті аналог крилатої ракети на невелику відстань до 100 км.

Шанс отримати дозвіл бити вглиб Росії з’явиться лише з новим президентом США 

Що стримує західних партнерів від надання дозволу бити вглиб Росії?

Стримує дуже нервова відповідь Росії на можливі удари. У Москві навіть декларували, що змінили всю свою ядерну доктрину. В разі, якщо буде використана західна зброя, Росія, мовляв, розцінюватиме це як участь цієї країни, яка надала цю зброю. На Заході дуже бояться конфронтації з ядерною державою і загалом з "віссю зла", в яку вже вливається Північна Корея. Вони не хочуть брати в цьому участь. Коли ми можемо отримати далекобійну зброю? Зараз уся проблема в США. Будь-яка інша країна, в яких є така зброя, не дасть дозволу, не маючи за спиною підтримки США. Тут питання і в розвідувальних даних, які є винятково у Пентагона. Якщо Велика Британія надасть дозвіл бити по Росії, вона не хоче залишитися однією в конфронтації з Росією. Вони хочуть бути альянсом проти Росії. До вступу нового президента США на посаду в цьому напрямку однозначно не буде жодних рухів. Це питання суто політичне і Байден (чинний до 20 січня 2025 року президент США – ред.) не хоче якихось потрясінь, ескалації і перемовин із Путіним, які зможе його політичний опонент використати для отримання політичних козирів. Він не хоче, аби на радарі з’явилися якісь зовнішні проблеми. Тому шанс отримати такий дозвіл у нас з’явиться лише з новим президентом в Овальному кабінеті.

Шкода від нападу на Україну повинна бути для Росії набагато більшою, ніж плюси

Україна пропонує розмістити на своїй території комплексний неядерний стратегічний пакет стримування для захисту у майбутньому. Що це означає?

Сенс полягає в тому, що у випадку удару по нашій державі, шкода, яка стане відповіддю на такий удар, повинна бути для Росії неприйнятною. Це може бути розміщення далекобійних, балістичних та крилатих ракет далекого радіусу дії. У США є ракети з дальністю 2000 км і більше. Також це можуть бути далекобійні системи ППО, які здатні збивати літаки на території Росії на відстані понад 300 км. Це може бути міжнародний контингент, який буде розміщуватися по всій України. І будь-який удар по території України вважатиметься автоматичним ударом по всім цим державам. Такий міжнародний контингентує в країнах Балтії. Це був міжнародний батальйон, зараз міжнародна бригада. Якщо буде напад на країну Балтії, то вони всі вважаються постраждалими і ці країни вступають у війну. Тому концепт цього пакету стримування полягає в тому, що шкода від нападу на Україну повинна бути набагато більшою, ніж плюси, які Росія отримає від такої атаки.

Задача американських підрозділів у Європі – стримування

Президент України після закінчення війни пропонує замінити американські війська у Європі українськими. Наскільки це реалістичний план? Чи зацікавлена Європа і США в такій пропозиції?

Мені складно уявити, чим в Європі можуть займатися українські війська. Американські війська в Європі перебувають на стратегічних авіабазах. Можливо, заміна стосується того, що українські війська замінять американські на території, наприклад, Румунії, натомість американські війська перейдуть на територію України. Це єдине, як я можу пояснити цей пункт плану. Інших версій у мене немає. США навряд чи буде цікавий такий план, оскільки задача американських підрозділів у Європі – це стримування. Головна проблема європейської армії – це те, що вона не настільки потужна, як армія США. Чи зможе українська армія стримати ворога на європейських базах – велике питання. Варто порівняти спроможності ЗСУ і спроможності США. Це абсолютно різні армії.

"Впровадити ці пункти Плану перемоги буде дуже важко"

Як ви загалом оцінюєте ці два пункти Плану перемоги Зеленського? Наскільки вони реалістичні?

Якщо наші союзники підуть на це, то це однозначно зупинить Росію і все залишиться у тому стані, якому воно є. Приклади цьому є, наприклад Корея, де піхотні дивізії США зупинили наступ Північної Кореї на Південну Корею. І вони досі там перебувають і утримують ситуацію. З точки зору реалістичності, то це питання до наших союзників, які дуже важко ухвалюють такі рішення. Трапісти налаштовані не лише не воювати з Путіним, а навіть торгувати. Тому можна з упевненістю сказати, що впровадити ці пункти буде дуже важко.

Павло Нарожний. Фото: facebook.com/pablitomoiseevich

Трамп після виборів може діаметрально змінитися

Чи може Трамп змінити свою позицію щодо України?

Все, що розповідає Трамп під час передвиборчої кампанії на президентських виборах у США – популізм. Він розповідає різним групам населення різні історії. Для нього головне – отримати підтримку і голоси.  Тому його риторика після виборів може стати діаметрально протилежною. Це абсолютно реально.

Україна має ракету дальністю понад 500 км

Яким чином можна перенести війну на територію Росії?

Це може бути комплексна війна: і сухопутна війна, як це відбувається у Курській області, й удари дронами, які вже багато росіян бачили, це і вибухи їхніх арсеналів, які неможливо приховати. Щодо ракет, це можуть бути ракети українського виробництва "Нептун". Сергій Баранов (начальник Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генштабу ЗСУ (2023-2024 роки) – ред.) заявляв, що в нас вже є ракета з дальністю понад 500 км. Що саме це за ракета – невідомо. Це може бути або модернізація "Нептуна", або балістична ракета, про яку розповідав президент Зеленський. Це вже питання фінансування. Якщо ми зробили одну ракету, то зможемо поставити на потік її виробництво. Це однозначно змінює настрій росіян, оскільки Путін для них був гарантом безпеки.

 Читайте також: Стримувати Росію силою. Шуляк про презентований Зеленським План перемоги

 

Останні новини
Почуватися окриленою: Кажанна випустила дебютний альбом  "Рукокрила"
Почуватися окриленою: Кажанна випустила дебютний альбом "Рукокрила"
Образ сучасної українки: Артем Пивоваров у дуеті з Максом Барських презентував сингл "Так ніхто не кохав"
Образ сучасної українки: Артем Пивоваров у дуеті з Максом Барських презентував сингл "Так ніхто не кохав"
Югославію виключили з ОБСЄ, а для виключення Росії бракує політичної волі — правозахисник
Югославію виключили з ОБСЄ, а для виключення Росії бракує політичної волі — правозахисник
Нова влада Сирії не матиме жодних симпатій до Росії ― Ліхачов
Нова влада Сирії не матиме жодних симпатій до Росії ― Ліхачов
Програмою медгарантій із лікування безпліддя скористалися 1797 жінок — МОЗ
Програмою медгарантій із лікування безпліддя скористалися 1797 жінок — МОЗ
Новини по темі
"Висушуватимемо" Росію. Комбат Федоренко про зняття Штатами далекобійних обмежень для України
У випадку СЗЧ військовий може повернутися лише в свою частину – юристка
Якими б недосвідченими вони не були, за рахунок кількості вони можуть протискати фронт – Ступак про військових з КНДР
Безпекова угода з Болгарією – шлях до створення діючої системи чорноморської безпеки - Шимкевич
У частині мереж ситуація відчутно краща, ніж у частині генерації – Харченко про запас трансформаторів