Плюс 1,5 млрд грн держбюджету. Мінекономіки про кешбек 15% за купівлю вітчизняної техніки

Плюс 1,5 млрд грн держбюджету. Мінекономіки про кешбек 15% за купівлю вітчизняної техніки

Понад 1000 нових робочих місць протягом нинішнього і наступного років, можливість переоснащення понад 1500 українських підприємств, які додатково сплатять до бюджету податками приблизно 1,5 млрд грн. Такий ефект очікується від втілення урядової програми компенсації 15% вартості української техніки та електрообладнання. Про це повідомив в ексклюзивному інтерв'ю Українському Радіо заступник міністра економіки Андрій Телюпа. Програма наразі експериментальна. На цей рік передбачили, шляхом перерозподілу коштів із великих інвестицій, 1 млрд грн, повідомив Телюпа. "Працюємо з банками, щоб покупці до кінця року отримали компенсації. На наступний рік ведемо перемовини з Мінфіном та Верховної Радою, щоб мінімум 1 млрд грн закласти на розвиток цієї програми".

0:00 0:00
10
1x

 

Ілюстративне фото із сайту Pixabay

 

 Проста та ефективна програма як для виробників, так і для покупців

За яким механізмом працюватиме програма? Кому і як виплачуватимуть компенсації?

Програма працюватиме у рамках економічної платформи "Зроблено в Україні", яку представив у лютому цього року президент Зеленський. Головна мета програми ― стимулювати українське виробництво, це дуже важливо для розбудови сучасної економіки України. Ключовий маркер ― висока додана вартість на кожному етапі виробництва. Відповідно, уряд застосовує різні політики, щоб стимулювати виробництво з різних сторін.

► По-перше, для виробників ми даємо можливість доступного кредитування через "5-7-9", а також ґранти на переробку для придбання нового обладнання.

► По-друге, минулого тижня уряд проголосував за те, щоб запровадити нову політику щодо програми підтримки виробників вітчизняної техніки через збільшення попиту.

Бенефіціарами програми є виробники, які мають збільшення попиту на свою продукцію, а також самі покупці, бо вони отримують відповідну компенсацію у розмірі 15% від вартості придбаної техніки. Це також дає змогу значно збільшити кількість робочих місць. За нашими підрахунками, понад півтори тисячі підприємств зможуть переоснастити своє виробництво, а відповідно, це податки і добробут громадян України.

Три категорії техніки, покупці якої можуть податися на компенсацію

У нас виділено три категорії техніки, покупці якої можуть податися на компенсацію.

► Перша ― колісна техніка: автобуси, фургони, автоцистерни, траулери.

► Друга ― будівельна, комунальна та спеціальна техніка: крани, навантажувачі, екскаватори, сміттєвози тощо.

► Третя ― енергетичне обладнання для генерації та зберігання енергетики, яке можуть виконувати наші підприємства. 

Програма поширюється на продукцію саме українського виробництва, локалізація вітчизняного виробництва має бути не менше 40%. Будь-який український виробник може податися із документами, що це підтверджують, до Міністерства економіки, ми аналізуємо ці дані та додаємо виробників у спеціальний електронний реєстр. Далі покупці техніки, розміщеної у реєстрі, звертаються до уповноважених банків, проводять оплати, показують відповідні документи про придбання техніки і після перевірки через податкові органи отримують свої 15% компенсації. Вважаємо, що це проста, дуже дієва та ефективна програма як для виробників, так і для покупців.

На який період програма розрахована та кільки коштів уряд на неї закладає?

Програма зараз експериментальна і розрахована на цей та наступний рік. На цей рік ми передбачили, шляхом перерозподілу коштів з великих інвестицій, 1 млрд грн. Зараз активно працюємо з банками, щоб покупці до кінця року встигли отримати компенсації. На наступний рік ведемо перемовини з Мінфіном та Верховної Радою, щоб у бюджеті як мінімум 1 млрд грн було закладено на розвиток цієї програми.

За 2024-25 роки понад 1000 нових робочих місць на підприємствах-виробниках

Якого ефекту ви очікуєте від програми?

Спільно з аналітичними центрами ми розраховували, що застосування цієї програми за 2024-25 роки дасть змогу створити понад 1000 нових робочих місць на підприємствах-виробниках, а також забезпечить можливість технічного переоснащення понад 1500 українських підприємств. Додатково вони сплатять у бюджет податками приблизно 1,5 млрд грн. Також збільшиться кількість машинобудівних підприємств, що виробляють продукцію. Їх буде понад 200, і вони зможуть розширити перелік на понад 1000 одиниць товарів ― нової української техніки. Ці виробники дуже постраждали за останні два роки. Бачимо, що в середньому випуск цієї продукції знизився приблизно вдвічі, а отже, ми маємо підтримати українських виробників, щоб вони мали змогу конкурувати з імпортним обладнанням. Ця програма дасть змогу інвестувати понад 250 млн грн у технічне переоснащення виробників. Таким чином ми даємо можливість жити новим підприємствам, не закриватися старим, і це нові робочі місця для українців.

Які труднощі можуть виникнути у виробників під час подання заявок на участь у програмі?

З боку Міністерства економіки буде консультаційна підтримка. Процедура досить прозора, в електронному вигляді подається чіткий перелік документів. Труднощі можуть виникнути із підтвердженням, що це українське виробництво, але все максимально спрощено, тому я вважаю, що не має бути особливих перешкод податися у реєстр, а потім наголошувати своїм покупцям, що вони мають проводити оплату через уповноважені банки.

Андрій Телюпа. Фото: Andrii Teliupa / Facebook

Підприємство не банкрут, не підсанкційне, без простроченого податкового боргу більше 6 місяців

Підприємства з тимчасово окупованих територій мають бути перереєстровані на підконтрольній Україні території?

Так, звісно. У нас є деякі обмеження на підприємства, які можуть брати участь у програмі. Підприємство не має бути банкрутом, щоб уникнути зловживань в отриманні грошей, і не має бути підсанкційним або пов’язаним із державами-агресорами. Також підприємство не повинно мати прострочений податковий борг більше 6 місяців і працювати на території, де ведуться бойові дії. Важливо додати, що техніка та обладнання, придбані за програмою, не мають перепродаватися протягом трьох наступних років, інакше треба буде повернути державі кошти.

Гроші на компенсації ― це будуть українські кошти чи певна донорська допомога?

Наразі це саме українські гроші на підтримку програми "Зроблено в Україні", тому що це важливі витрати розвитку. Це одна з небагатьох витрат бюджету, які насправді дають поштовх економіці. Ми бачимо тут загальний мультиплікатор десь 1 до 5, тобто інвестування цих грошей державою збільшує економіку на суму, вп'ятеро більшу. І майже вся сума повернеться за найближчі два роки у вигляді податків. Отже, ця програма ― одна з найбільш ефективних для розвитку економіки.

Чи буде ця програма поширюватися на військову техніку?

Тут можна говорити про техніку подвійного призначення, а не про пряму військову техніку. Тому що у них там окремий порядок та окремі програми підтримки. Якщо це автобуси або траулери, які часто купують громади, а потім передають для ЗСУ, то сподіваємося, що придбання цієї нової техніки дасть змогу нашим підприємствам підтримувати армію.

Програму можна розширювати на будь-яке промислове обладнання, яке виробляється в Україні

Якщо ця програма буде успішною, чи планується розширювати її на інші сфери?

Так, ми вважаємо, що таку програму можна розширювати на будь-яке промислове обладнання, яке виробляється в Україні. Бачимо, що є велика потреба в цьому. Якщо програма виявиться такою ефективною, як ми очікуємо, або перевищить наші очікування, то будемо ініціювати збільшення переліку техніки та відповідного фінансування.

За якими критеріями ви будете оцінювати ефект?

Ми проаналізуємо, скільки українських виробників подадуться до цього реєстру, візьмуть реальну участь у програмі. Подивимося на кількість української техніки, яка буде реально купуватися нашими підприємствами за цією програмою, а також скільки буде створено нових робочих місць. Крім того, подивимося, наскільки у нас іде заміщення імпорту. Тому що велика частина програми ― це енергетичне обладнання, і тут ми діємо дзеркально до тих податкових пільг на імпорт, які були запроваджені урядом, для того щоб зробити обладнання більш доступним у рамках наших енергетичних складнощів напередодні зими. Ми вважаємо, що такі ж дзеркальні умови мають бути і для українського виробництва, щоб українське обладнання перебувало в рівних умовах. Відповідно, ми будемо оцінювати, наскільки вдалося цього досягти.

15% ― мінімально достатній рівень компенсації, який дасть перевагу нашим виробникам

Коли ви планували цю програму, чи проводились якійсь громадські слухання або консультації безпосередньо з підприємствами?

Так, ми проводили попередній аналіз та обговорення умов програми з різними українськими підприємствами, депутатами Верховної Ради, а також Федерацією роботодавців України. Зараз ми вважаємо, що умови збалансовані, тож будь-який український виробник має змогу взяти участь. Під час обговорень були дискусії щодо відсотка компенсації, адже всім хочеться більшого. Просили навіть до 50%. За програмою придбання сільськогосподарської техніки, яка працює в Україні, відсоток компенсації становить 25%, тому пропонували за цією програмою встановити таку ж цифру. Але ми разом із аналітиками порахували, що 15% ― це мінімально достатній рівень компенсації, який дасть перевагу нашим виробникам, і при цьому ми зможемо найбільш ефективно використати обмежені бюджетні кошти.

Останні новини
Чому відкладається підвищення податків? Пояснює Ілля Несходовський
Чому відкладається підвищення податків? Пояснює Ілля Несходовський
Без далекобійної зброї або можливості вступу України в НАТО, РФ може нав'язувати свої умови "перемир'я" — Семенюк
Без далекобійної зброї або можливості вступу України в НАТО, РФ може нав'язувати свої умови "перемир'я" — Семенюк
Північні корейці замість росіян і дрони з фанери та фольги: Храпчинський про спроби РФ здешевити війну
Північні корейці замість росіян і дрони з фанери та фольги: Храпчинський про спроби РФ здешевити війну
Ми очікуємо ріст ціни на яйця, як мінімум, на 10% – Пендзин
Ми очікуємо ріст ціни на яйця, як мінімум, на 10% – Пендзин
Ірена Карпа: "Я завжди на стороні здорового глузду"
Ірена Карпа: "Я завжди на стороні здорового глузду"
Новини по темі
Чому відкладається підвищення податків? Пояснює Ілля Несходовський
Без далекобійної зброї або можливості вступу України в НАТО, РФ може нав'язувати свої умови "перемир'я" — Семенюк
Кожним регіоном розроблені алгоритми дій у разі повного знищення енергетики, щоб уникнути повного відключення, – Ткаченко
Із 26-річного віку кожні десять років людина має проходити ревакцинацію ― Кузін
Без гарантійного талону і чеку захистити своє право буде неможливо: експертка про "підводні камені" інтернет-покупок