"Це дальня рука ППО". Генерал Романенко про F-16 в Україні

"Це дальня рука ППО". Генерал Романенко про F-16 в Україні

Поява західних винищувачів F-16 в Україні є знаковою подією, адже це, зокрема, посилить потенціал Сил оборони в протиповітряній обороні, констатує в ефірі Українського Радіо генерал-лейтенант у відставці, заступник начальника Генштабу ЗСУ (2006-2010 роки) Ігор Романенко. F-16 розробляли як легкі винищувачі, розповідає генерал. "Це дальня рука будь-якої системи ППО, це його пряме призначення. Але є універсальні елементи: він може нести озброєння "повітря-земля" і завдавати удари по наземних цілях". 

0:00 0:00
10
1x

F-16 в українському небі. Фото: Офіційний тг-канал командувача Повітряних Сил ЗСУ Миколи Олещука

F-16 в Україні – знакове явище

Наскільки та кількість F-16, які ми отримали, зможе вплинути на перебіг подій, де саме і як саме? 

Ми отримали новий вид авіаційного озброєння, який входить до складу Повітряних сил України, і вчора (4 серпня) відбулася офіційна презентація, що дійсно F-16 вже в Україні. Це означає нові можливості для Сил оборони України щодо як мінімум посилення потенціалу в протиповітряній обороні, а також завданню ураження по наземних об'єктах ворога, і це принципово важливо, зокрема це повинно допомогти в боротьбі з керованими авіаційними бомбами, які з минулого року досить дошкуляють нашим оборонцям, і треба розробляти підходи та шукати засоби боротьби з таким видом озброєнням ворога. Тому це знакове явище. 

Щодо кількості, безумовно, вона нас не влаштовує, виходячи хоча б з того, що у нас навчались близько 20 пілотів (напередодні, відповідаючи на запитання, які саме завдання виконують F-16 в Україні та скільки їх, президент Володимир Зеленський сказав, що не має права це коментувати – ред.). Військово-політичне керівництво намагається розширювати кількість пілотів. Крім того, є такий напрям роботи, як залучення по світу пілотів, які давали згоду на те, щоб допомагати Україні. Відтак нам потрібні пілоти та розширення кількості літаків 4+ покоління, а також окрема тема щодо їх можливостей, тобто авіаційного озброєння, яке надається. Поки що це ракети близької дії AIM-9 та старі AIM-120 на дальності 105 км. Але винищувачі з цією зброєю успішно можуть виконувати завдання щодо знищення крилатих ракет ворога, а також "шахедів". Тобто це нові можливості, і за рахунок цього буде формуватися система обслуговування, забезпечення і застосування такого виду озброєння з новими можливостями для наших оборонців.

 

"Це дальня рука будь-якої системи ППО, це його пряме призначення"

Щодо застосування F-16 як засобу протиповітряної оборони, світ щось подібне  знає чи це вимушений крок з огляду на додаткові обставини у вигляді російської ППО по лінії бойового зіткнення? Як раніше його у світі використовували?

F-16 розробляли як легкі винищувачі. Це дальня рука будь-якої системи протиповітряної оборони, це його пряме призначення. Але є універсальні елементи, які полягають у тому, що він може нести озброєння "повітря-земля" і за рахунок його застосування може завдавати удари по наземних цілях. Наші пілоти використовували з літаків МіГ-29 та Су-27 протирадіолокаційні ракети HARM, але є різниця. Якщо це робиться з радянських літаків, то фактично відбувається фізичне підчеплення до літака і потім скид. І за рахунок такого вони ефективні, але ефективність дії зменшена з точки зору дальності та точності. А якщо застосовувати ракети HARM саме з літака F-16, під який і розроблявся цей боєприпас, то підвищується і дальність, і точність, і в цілому ефективність застосування цієї авіаційної зброї. Тобто, безумовно, F-16 нас цікавить і буде надалі здійснюватися його застосування як платформи для зброї "повітря-земля". Для нас це дуже важливо, тому що важка ситуація на фронтах, особливо на східному, а тому потрібна підтримка дій наших Сухопутних військ.

Для захисту аеродрому треба дві батареї Patriot чи SAMP/T

Щодо захисту аеродромів, зокрема тилових, від російських прильотів, чи можуть бути аеродроми захищені самими ж літаками, чи треба їх щоразу піднімати в повітря, чи існують інші засоби, зокрема у вигляді закопування в землю ангарів, щоб захистити F-16, які стоятимуть у нас на аеродромах?

Це полягає в комплексному підході. По-перше, літаки які, які заходять, зокрема F-16, Mirage та Gripen, — це літаки четвертого покоління, тобто вони можуть виконувати завдання щодо знищення аеродинамічних цілей ворога, до яких належать літаки, гелікоптери, крилаті ракети та безпілотні літальні апарати. Вони не можуть збивати балістичні ракети. Отже, якщо прикривати аеродром, де розташовані такі літаки, треба мати зенітно-ракетний комплекс із протиракетними можливостями, наприклад, Patriot чи SAMP/T. Якщо прикривати, то треба дві батареї на один аеродром. У нас немає таких можливостей, тому необхідно застосовувати той досвід, який ми маємо протягом 2,5 років війни щодо застосування українських літальних апаратів. І це зберігання на різних майданчиках, ділянках, дорогах тощо, і змінювати місцеперебування. 


Ігор Романенко. Фото: УНІАН

КОНТЕКСТ

Літаки F-16 вже в Україні, вони виконують завдання, розповів 4 серпня 2024 року президент Володимир Зеленський під час пресконференції до Дня Повітряних Сил. Про це повідомляє кореспондентка Суспільного. Які саме завдання виконують ці винищувачі, Зеленський не уточнив. Він додав, що наразі кількість літаків та пілотів недостатня.

"F-16 в Україні. Ми забезпечили це, я пишаюся усіма нашими хлопцями, які якісно опановують ці літаки і вже почали їх використовувати для нашої держави. Я дякую нашій команді за цей важливий результат, дякую партнерам, які справді дієво допомагають із F-16 і першим державам, які акцептували наш запит про надання літаків. Дякую, Данія, Нідерланди, Сполучені Штати і всі наші партнери, ми цінуємо вашу підтримку", – заявив Зеленський.

Відповідаючи на запитання, які саме завдання виконують F-16 та скільки їх, Зеленський сказав що не має права це коментувати. У будь-якому випадку партнери знають, яка кількість, додав президент. "Поки та кількість, яка є в Україні, та кількість пілотів, які вже навчені, цього ще не достатньо. Позитив у тому, що наші хлопці зараз навчаються. Все, над чим ми працюємо, я вірю, що партнери знайдуть можливість це розширити – платформу тренувань і навчань для наших пілотів, інженерів", – сказав президент України.

 

Останні новини
Michelle Andrade: Раніше я думала, що можу бути цінною лише тоді, коли подобаюся іншим
Michelle Andrade: Раніше я думала, що можу бути цінною лише тоді, коли подобаюся іншим
Цього року понад 16 тисяч вступників-контрактників отримають ґранти — Міносвіти
Цього року понад 16 тисяч вступників-контрактників отримають ґранти — Міносвіти
Місто не має меж: NANA презентувала концептуальний альбом "Urban"
Місто не має меж: NANA презентувала концептуальний альбом "Urban"
Чоловіки можуть звертатися по психологічну допомогу. Саваневський про проєкт "Будь другом. Собі теж"
Чоловіки можуть звертатися по психологічну допомогу. Саваневський про проєкт "Будь другом. Собі теж"
"Недивні гіпотези щодо можливого російського сліду". Фарапонов про "замах" на Трампа
"Недивні гіпотези щодо можливого російського сліду". Фарапонов про "замах" на Трампа
Новини по темі
Світова вісь зла нахабніє, а Байден допомагає Україні відкладено — Селезньов
Україні потрібна зброя для ведення контрнаступальних дій хоча б на тактичному рівні – Мусієнко
ППО збила 9 з 16 російських балістичних ракет, а всі крилаті не досягли цілей
Україні треба діставати російські заводи, де виробляють ракети і дрони – Дикий
Масована атака по енергосистемі України була важкою, але не найболючішою — Оржель