Замах на Фіцо не змінить політику Словаччини щодо України — Герасимчук

Замах на Фіцо не змінить політику Словаччини щодо України — Герасимчук

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, який зазнав сьогодні, 15 травня замаху, успішно переніс операцію. Про це повідомив 15 травня о 21:14 за київським часом словацький телеканал TA3. За його даними, Фіцо "перебуває у стабільному стані й спілкується". Нападник "влучив у живіт, таз і палець" прем'єра. ЗМІ стверджують, що замах на Фіцо скоїв чоловік, який міг бути пов'язаний із проросійською воєнізованою групою Slovenskí Branci. Замах на Фіцо не змінить політику чинної словацької влади щодо України, прогнозує Українському Радіо заступник виконавчого директора Ради зовнішньої політики "Українська призма" Сергій Герасимчук. Фіцо раніше неодноразово робив проросійські заяви, але на відміну від угорського колеги Віктора Орбана не намагався у рамках ЄС блокувати допомогу Україні.

0:00 0:00
10
1x

Роберт Фіцо. Фото: facebook.com/robertficosk 

Особливих змін у Словаччині не буде

Стався замах на прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо. В нього стріляли кілька разів. Найближчі кілька годин все вирішать. Як сам факт замаху вплине на курс Словаччини щодо України? 

Я не думаю, що ми можемо очікувати якихось змін Словаччини в її політиці щодо України, тому що залишається тандем Фіцо-Пеллегріні й новий словацький президент повністю із команди Фіцо. Тому особливих змін не буде. Ці основні зміни будуть у політичному ландшафті напередодні європейських виборів, бо вже сьогодні опозиція скасувала свої протести проти уряду. Очевидно, що уряд опиниться в ситуації, коли Робертові Фіцо будуть співчувати і, зокрема, це може позначитись на результатах і європейських парламентських виборів. Очевидно, що Словаччина може вживати контртерористичні заходи, заходи з упередження подібних випадків у майбутньому, а це також може позначитись на діяльності опозиції.

Замахом на Фіцо спробує скористатися Росія

Не так часто в Європі відбуваються такі трагічні події — замахи на топпосадовців найвищого рівня…

Справді, для Європи це зовсім не притаманно і, очевидно, що це може викликати два типи реакції. Один – посилення контртерористичних заходів, причому тут, я думаю, що не в останню чергу буде непокоїтись і прем'єр сусідньої Угорщини Віктор Орбан. Ще один аспект, який треба брати до уваги — це пошук винних. І я думаю, що тут Російська Федерація може застосувати широке поле для маніпуляції, щоб далі поляризувати суспільство як центрально-європейських держав, так і Європейського Союзу загалом. Бо терор такого масштабу, коли стріляють у прем'єр-міністра, очевидно поляризує суспільство і вимагатиме пошуку винних. І тут Росія може зайти зі своєю купою сценаріїв, купою версій, як вона це завжди робить, щоб сформувати інформаційний хаос у суспільстві та отримувати з цього відповідні вигоди.

Немає опису.

Сергій Герасимчук. Фото з відкритих джерел

Наскільки ворожа пропаганда буде розкручувати цей слід?

Я переконаний в тому, що вони це робитимуть, застосовуючи свої методи гібридної агресії проти тих держав, які є найбільш вразливими. Ми зараз із представництвом Фонду Бьолля в Україні робимо проєкт, який стосується Словаччини, Румунії, Молдови і Польщі — це країни, в яких вибори або відбулися, або невдовзі очікуються – у Польщі місцеві, а наступного року президентські, у Молдові президентські, а наступного року парламентської, в Румунії президентські й парламентські. Всі ці держави вразливі, передусім через те, що суспільство поляризоване за рахунок виборчих кампаній, а тепер, коли на додачу до цього будуть ще й російські вливи, то, очевидно, що вони працюватимуть передусім у цих країнах і нам треба скористатися з того досвіду, який Україна вже має, і передавати цей досвід і антитерористичних операцій — операцій, які запобігали замахам на українських керівників, щоби держави сусідні у регіоні були цілком свідомі того, на які кроки може йти Росія. І як вона може маніпулювати фактами, при цьому здійснюючи сама операції під прикриттям.

КОНТЕКСТ

Підозрюваний, який, за даними ЗМІ, стріляв 15 травня у прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, міг бути пов'язаний із проросійською воєнізованою групою Slovenskí Branci. Про це повідомив журналіст-розслідувач Саболч Пані, пише "Європейська правда". У соцмережі X (колишній Твіттер) журналіст виклав два скриншоти дописів Facebook-cторінки групи Slovenskí Branci, на яких видно того ж чоловіка, який скоїв замах на Фіцо.

Slovenskí Branci – незареєстроване парамілітарне угруповання, яке діє у Словаччині з 2012 року. Журналісти писали, що організація співпрацювала зі словацьким відділенням "Нічних вовків", а її членів тренували колишні російські спецназівці. У жовтні 2022 року Slovenskí Branci офіційно оголосили про закриття, не повідомивши про причини такого кроку.

У прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо стріляли 15 травня 2024 року після виїзного засідання уряду, його доставили в лікарню. За словами свідків, які були на місці події, прем'єр підійшов до людей, котрі вітали його, і саме тоді пролунало кілька пострілів. Після цього глава уряду впав на землю.