Побачення з Євробаченням — 2 сезон. Серія 2: Правила гри

Побачення з Євробаченням — 2 сезон. Серія 2: Правила гри

До початку 68-ого пісенного конкурсу залишаються лічені дні, і ми рахуємо їх разом з вами. Півфінали конкурсу відбуватимуться 7 і 9 травня в шведському місті Мальме, тоді як великий фінал пройде 11 травня. Україну представлятиме дует Alyona Alyona і Jerry Heil з піснею "Teresa & Maria" — саме вони перемогли на Нацвідборі, саме їм українці віддали найбільше голосів у застосунку Дія.

Євробачення — це не просто пісенний конкурс, а й засіб міжнародної комунікації, форма культурної дипломатії, де крім пісень і музики лунають важливі меседжі. Історія Євробачення строката і багата на факти, правила і нюанси, адже інтерес до події без перебільшення непересічний. А тому змушує організаторів завжди враховувати силу-силенну нюансів організації і проведення конкурсу. 

Як змінювались правила проведення Євробачення з моменту його виникнення в середині 50-х, як еволюціонував відбір конкурсантів в Україні за 20 років нашої участі, яким чином проводяться відбори в різних країн і якими нововведеннями поповнились правила голосування цього року — ведучі Радіо Промінь Денис Денисенко і Анна Заклецька розказують в другому випуску подкасту "Побачення з Євробаченням-2". Гості епізоду — голова делегації України на Євробаченні Оксана Скибінська та телеведучий і незмінний коментатор Євробачення протягом 19 років Тімур Мірошниченко.

Еволюція правил участі в конкурсі Євробачення

З моменту заснування пісенного конкурсу Євробачення в 1956 році 52 країни хоча б один раз взяли в ньому участь. З них 27 хоча б один раз вигравали конкурс. Кількість країн, які беруть участь в Євробаченні, має тенденцію до зростання. На першому Євробаченні в 1956 році було лише 7 країн, а у 2017 році вже 42 країни. Рекордними роками з 43 учасниками є 2008, 2011 та 2018. Через ріст кількості учасників на початку 1990-х років, почали запроваджувати попередні відбори та обмеження. 

Так, у 1993 році було проведено попередній відбір, для того що визначити три східноєвропейські країни з семи, які візьмуть участь в Євробаченні-93. Після того року було запроваджене правило, що шість країн з найгіршим результатом не можуть брати участь наступного року, але при цьому не можна дискваліфікувати країну два роки поспіль. 

У 1996 році було запроваджено правило, що всі країни, які хочуть взяти участь у Євробаченні, мають надіслати до журі записи пісень своїх виконавців і журі має обрати з них 22 найкращих, які й візьмуть участь в Євробаченні. Країнам, які приймали конкурс, давалося беззаперечне право брати участь у ньому. З 1997 до 2001 року застосовувалось правило, за яким не брали участь в конкурсі країни з найнижчим середнім балом за останні п'ять років. 

А вже у 2004 році конкурс був розділений на півфінал та фінал, щоб всі країни, які бажають, могли взяти участь в конкурсі. З 2004 по 2007 рік десять країн, які виступили найкраще в попередньому році, а також так звана "Велика четвірка" (чотири країни, які роблять найбільші фінансові внески в Європейську мовну спілку — Франція, Німеччина, Іспанія та Велика Британія) потрапляли до фіналу одразу, ще 10 мали вийти з півфіналу. Таким чином у фіналі брали участь 24 країни. 

Починаючи з 2008 року проводиться два півфінали, тільки "Велика четвірка" (а з 2011 року, з поверненням Італії — "Велика п'ятірка") та країна-господар одразу потрапляли до фіналу, всі інші мали вийти з півфіналів — з кожного по 10. Таким чином, кількість учасників півфіналу може становити 26 або 25 (якщо попереднього року конкурс виграв хтось з "Великої четвірки/п'ятірки". Виняток був зроблений на ювілейному 60-му конкурсі у 2015 році, коли до фіналу автоматично потрапила Австралія (тоді фіналістів було 27). 

Україна на Євробаченні

Був час, коли у 2015 році Україна в Євробаченні участі не брала — тодішня ще Національна телекомпанія (НТКУ) відмовилась від участі на користь впровадження в країні громадського мовлення. Тоді відбувалась чергова спроба впровадження суспільного мовника відповідно до вимог Ради Європи. Зрештою, реєстрація Національної Суспільної телекомпанії України (НСТУ) відбулась 19 січня 2017 року. 

У 2016 році Україна відновила участь у Євробаченні. Тоді нас представляла Джамала з піснею "1944". Це була друга перемога України за всю історію нашої участі в конкурсі. Натомість у 2017 році, коли конкурс приймала Україна, представником від України був гурт O.Torvald з не зовсім форматною для конкурсу піснею "Time". Гурт посів 24 місце — це був рекордно низький для країни результат. Проте не збавив обертів у творчості, і прихильників у рокерів лише побільшало. Ну а ми нагадаємо, як тобі звучав виступ гурту.

Зміни в правилах 2024 року

Цього року організатори Євробачення-2024 — шведський суспільний мовник SVT повідомив про три зміни в правилах конкурсу. Відтак, представники Великої п’ятірки (Франції, Німеччини, Італії, Іспанії, Великобританія) плюс Швеція, що проводить конкурс у себе, мають виконати повністю свої пісні наживо вже під час півфіналу, а не лише в фіналі, як було раніше. В попередні роки в півфіналах показували короткі уривки виступів конкурсантів з цих країн у запису, а тепер три додаткові виступи у кожному з півфіналів відбуватимуться у перервах між виходами на сцену інших виконавців. У першому півфіналі 7 травня виступатимуть представники Німеччини, Швеції та Великої Британії, у другому півфіналі 9 травня — Франції, Іспанії та Італії. 

Ще одна зміна стосується часу, відведеного на глядацьке голосування у фіналі. У суботу 11 травня голосування розпочнеться безпосередньо перед початком виступу першого учасника. Глядачі удома зможуть не чекати на завершення всіх виступів, аби віддати свої голоси — як це було, до речі, з моменту запровадження публічного голосування у 1997-му за виключенням 2010 і 2011 років, коли голосування також починалось із початку дійства. 

Ну і третє нововведення: фани з країн, що не беруть участь в Євробаченні, матимуть 24 години, щоб проголосувати за пісні, котрі їм до вподоби. Голосування для них розпочнеться перед початком кожного з живих шоу, а онлайн-голосування для решти світу стартує одразу після завершення другої генеральної репетиції кожного з півфіналів та фіналу і триватиме до початку живих шоу. Наскільки такі нововведення є потрібними і доцільними, розповідає голова делегації України на Євробаченні Оксана Скибінська:

Те, що голосування буде тривати тепер в фіналі, починаючи від самого початку ефіру, насправді цікаво як спрацює. Адже раніше всі учасники були зацікавлені виступити максимально пізно в шоу, тому що всі розуміли, що голосування розпочнеться після останнього виступу, а отже що пізніше ти виступив, тим більше шансів, що ти запам’ятаєшся і за тебе проголосують. Та тепер це вже не актуально, адже голосування триває протягом всього шоу. Тож побачимо, чи впливатиме це якось в принципі на те, як визначається переможець. Але те, що в принципі, правила Євробачення і правила міжнародного конкурсу не є незмінним монолітом, а тим, що змінюється, тим що розвивається і еволюціонує залежно від суспільного запиту, на мій погляд, є дуже важливим. Адже так, як розвивається суспільство, мають і розвиватися правила.

Україна вразила єврофанів і своїми технологічними нововвеженнями Національного відбору Євробачення. Так, голосувати і за склад національного журі, і за 11-го учасника фіналу пропонувалось у застосунку Дія. Першою в історії Національного відбору України за кількістю голосів у застосунку Дія фіналісткою стала співачка ANKA.

Географія учасників, або Причому тут Австралія

Право брати участь у конкурсі мають активні члени (на відміну від асоційованих членів) Європейської мовної спілки. Активними членами є держави, що знаходяться в Європейській телерадіомовній зоні, або ті що є членами Ради Європи. Європейська телерадіомовна зона визначається Міжнародною спілкою Телекомунікацій. В цю зону входять країни, що розташовані на території між кордоном 1-го регіону ITU на заході, 40-м меридіаном східної довготи на сході та 30-тою паралеллю північної широти на півдні. Вірменія, Азербайджан і Грузія, а також території України, Іраку, Йорданії та Сирії, що знаходяться поза цими межами, входять до Європейської зони мовлення

Право брати участь у конкурсі не визначається географічним розташуванням на європейському континенті, попри корінь "Євро" в слові "Євробачення", також таке право не має нічого спільного із Європейським Союзом. Наприклад, 1980 року участь у конкурсі брала північноафриканська країна Марокко, а з 2015 року бере участь Австралія.

Якщо організація, що є активним членом ЄМС, бажає взяти участь у конкурсі, то вона має виконати умови встановлені правилами конкурсу, нова копія яких публікується щорок. Зокрема, це включає вимогу трансляції програми попереднього року в своїй країні, а також сплату ЄМС внеску учасника до закінчення строку сплати, що його встановлено правилами конкурсу поточного року.

Умови для пісень на конкурсі

Кожна країна надсилає одну пісню, яка буде її представляти в конкурсі. Є правило, яке забороняє надсилати пісні, що були випущені більше ніж за визначений період до початку конкурсу. Мета цього правила — забезпечити участь в конкурсі тільки нових пісень, а не вже добре відомих хітів, що надало б країнам несправедливу перевагу через популярність пісні.

Принципи відбору конкурсантів

Країни можуть вибирати свої пісні наступними способами: закритий національний відбір, відкритий національний відбір, змішаний національний відбір — все це форми відбору, який визначає, хто представлятиме країну на конкурсі.

Ми попросили розказати нам про способи та чинники вибору учасників на Євробаченні людину, яка знає про Євробачення в Україні найбільше — телеведучого і незмінного коментатора протягом 19 років Тімура Мірошниченка:

Абсолютно всі країни розпочинають роботу над вибором наступного конкурсанта одразу після завершення цьогорічного конкурсу. Просто в усіх країнах ця робота абсолютно різна. Так, хтось вже розуміє, що це буде внутрішній відбір якоюсь експертною радою чи просто правлінням суспільного мовника тієї країни. Чи це буде великий широкомасштабний національний відбір, який має багаторічні традиції. Ну і стверджувати, що в ось цих країнах завжди внутрішній відбір, а в цих — відкритий, буде неправильним. Тому що все періодично змінюється. Наприклад, якщо якась країна цього року вибирала представника внутрішнім відбором — то можливо і нормально, що наступного року це буде відкритий, публічний відбір з великим фестивалем. Тобто це мінлива форма, яка змінюється під дією різних чинників. Починаючи від фінансування, зацікавленості авдиторії в конкурсі і закінчуючи навіть успіхами цієї країни на Євробаченні. Так, якщо якась країна певний довгий проміжок часу не мала успіхів, а цього року опинилась в Топ-5 чи Топ-10 — відповідно зростає зацікавленість авдиторії в конкурсі, і наступного року це вже може бути великий публічний конкурс. 

При змішаному відборі виконавець обирається національною телерадіокомпанією країни-учасниці, а пісня шляхом відкритого телеголосування. Наприклад, як в 2008 ріці, коли Національна телекомпанія України обрала представником Ані Лорак, а пісня обиралася шляхом відкритого телеголосування. 

І знову коментар телеведучого і коментатора Євробачення Тімура Мірошниченка:

Здебільшого країни послуговуються такими ж правилами, як і велике Євробачення, коли є дві складові фінальної оцінки. Це голосування глядачів і голосування журі. Єдине що — журі, наприклад, може складатися не з працівників національної музичної індустрії, а з представників міжнародної спільноти. Або це може бути і міжнародне, і національне журі. Тобто, варіантів дуже багато. Я думаю, що наш Національний відбір так само буде трансформуватись. По-перше, тому що і суспільний мовник намагається знайти найбільш вдалий варіант вибору національного представника, який би влаштовував абсолютно всіх, і при цьому зберігати паритет між публічною оцінкою й оцінкою професіоналів своєї справи. Тобто, це теж такий постійний прогрес системи голосування.

А буває і так, що пісню обирає національна телерадіокомпанія країни-учасниці, а виконавець, який заспівав цю пісню найкраще, обирається шляхом відкритого телеголосування. Відкриті відбори деяких країн є настільки ж великими, як і сам Пісенний Конкурс Євробачення, або навіть більшими. 

Як обирають представників на Євробачення в різних країнах:

Шведський відкритий національний відбір Melodifestivalen (буквальний переклад — Фестиваль Мелодій) складається з 32 пісень, що виконуються протягом чотирьох півфіналів, які проходять перед широкою аудиторією у великих концертних залах по всій країні, з фіналом у Стокгольмі. Протягом років Melodifestivalen став найпопулярнішою програмою року, з найвищим глядацьким рейтингом на шведському телебаченні.

Ми пам’ятаємо історію про те, як рейтинги цьогорічного українського Нацвідбору на Євробачення були настільки високими, що голосування зламало Дію. З високими рейтингами лунає і багато критики — мовляв, у інших країнах ставляться до конкурсу менш серйозно, але відповідальніше. А деякі з них — наприклад, Румунія, взагалі не бачить сенсу витрачати на нього кошти. Ми вирішили звернути увагу на кілька інших відкритих національних відборів країн-учасниць. І, до слова, іноді самі ці локальні шоу можуть бути цікавішими за саме Євробачення. Пропонуємо порівняти відбори, які проводились у Швеції, Італії та Іспанії. Далі — пряма мова телеведучого коментатора Євробачення впродовж 19 років Тімура Мірошниченка:

Звісно, є країни, які славляться своїми масштабними відборами, які навіть мають вищі показники і вищі рейтинги всередині країни, ніж саме Євробачення. Тут першою на думку спадає Швеція, яка проводить багато років можна сказати, вже легендарний відбір під назвою Melodifestivalen. Тому що він збирає кісь фантастичні рейтинги телепереглядів — 80 чи навіть іноді під 90% авдиторії. Це майже всі мешканці країни! 4 чи 5 півфіналів відбуваються в різних містах Швеції, а фінал Melodifestivalen, де власне і вибирають переможця, проходить у Стокгольмі. Там збираються десятки тисяч поціновувачів і десятки мільйонів дивляться фестиваль по телебаченню. 

Цього року Суспільне Культура показувало багато відборів різних країн. І глядачі могли побачити, що наприклад, в тій же Італії, де відбором на Євробачення є фестиваль Сан-Ремо, який є старшим за саме Євробачення, вирішили об’єднати ці дві події. Цей фестиваль триває тиждень, відбуваються різноманітні заходи, велика кількість артистів виконує свої пісні. Цього року до фіналу дійшло 30 артистів, причому в цьому списку можна знайти багато імен, знайомих фанатам Євробачення — вони вже представляли Італію в попередні роки, але все одно приходять на Сан-Ремо. І якщо переможуть, можуть знову поїхати на Євробачення. 

І там взагалі багатошарова система голосування. Тому що протягом тижня голосують різні панелі експертів журі. Одна панель — це представники радіо і преси, інша — представники музичної індустрії. Їхні бали підсумовуються у прямому ефірі в фіналі. І до цієї оцінки додаються результати голосування телеглядачів. Але цей загальний результат ще не є фінальним! Тому що ця велика система голосування дає Топ-5 артистів, які виходять у фінал фіналів, якщо можна так сказати. Всі їхні бали обнуляються і вони змагаються знову. І тепер лише глядачі серед цієї п’ятірки обирають найкращого. 

Іспанія є країною-автофіналісткою конкурсу. Цей статус точно не допомагав їй в останні роки. З 2014 по 2022 роки країна була у десятці всього лише один раз. Мовник перепробував усе — і закритий відбір, і кілька різних одноразових форматів відкритого відбору, та все безрезультатно. Дійшло навіть до того, що у 2021-му представник Іспанії отримав нуль балів від глядачів. Натомість у 2022 році новообрана голова делегації вирішила ризикнути й послухатися поради шведського гуру Євробачення Крістера Бйоркмана, який колись радив Великій Британії для кращого успіху зробити відкритий відбір з усталеним на кілька років форматом і власним яскравим брендом. Мовляв, це допомагає закріпити статус конкурсу в країні та залучити більшу кількість людей до процесу підготовки та підтримки свого учасника.

Заради цього іспанський мовник вирішив реанімувати пісенний фестиваль Benidorm Fest, який названо на честь курортного містечка, де його проводять. Схема спрацювала — у 2022 році Іспанія посіла 3-тє місце, свій другий найкращий результат за всю історію участі. Заявка 2023 року менше відгукнулася Європі, посівши останнє місце за глядацьким голосуванням, однак завдяки дев’ятому місцю від журі вона зайняла сімнадцяте місце загалом, що є гарним результатом на фоні місць Іспанії в останні роки. Крім того, фестиваль щороку дає Іспанії головний хіт року всередині країни, окрім пісні, яка їде на конкурс. Як наслідок, цей відбір є одним із найбільш очікуваних фанатами Євробачення, а проведення фестивалю значно посилює економіку Валенсії, де розташоване містечко Бенідорм.

Відбір складається з двох півфіналів із восьми учасників і фіналу теж із восьми учасників. Під час усіх етапів конкурсанти виконують свої пісні наживо в прямому ефірі. Результат складається з 50% за підсумками голосування міжнародного журі, 25% за підсумками голосування демоскопічної панелі, яка складається з вибірки іспанців, сформованої за статистичними критеріями, та 25% за підсумками глядацького голосування. Цікаво, що результати демоскопічного та глядацького голосування оголошуються з фіксованими балами. Тобто кількість відсотків, набраних у голосуванні, не має значення, бо бали розподіляються лише за місцем. Натомість бали журі не є фіксованими — судді можуть дати значний відрив одному з учасників. 

Ну а ми пропонуємо послухати пісню, яку представниця Іспанії Nebulossa цьогоріч представлятиме на конкурсі.

Це була 2 серія 2 сезону подкасту Побачення з Євробаченням — про конкурс, історія якого строката і багата на факти, правила і нюанси. У наступній серії ви дізнаєтесь про рекорди Пісенного Конкурсу Євробачення за всю історію його існування.

68-й пісенний конкурс відбудеться цьогоріч у шведському місті Мальме. Перший і другий півфінали пройдуть 7 та 9 травня (Україна виступатиме у першій половині першого півфіналу), а грандфінал — 11 травня. Україну представлятиме дует alyona alyona & Jerry Heil з піснею Teresa & Maria.