Дмитро Шуров: Є відчуття, що на Нацвідборі буде таке, чого ми ще не бачили в Україні

Дмитро Шуров: Є відчуття, що на Нацвідборі буде таке, чого ми ще не бачили в Україні

Суспільне мовлення отримало 389 заявок на участь у Нацвідборі на "Євробачення-2024". Їх надіслали 288 українських виконавців, 222 з яких – це сольні артисти. Заявки приймались протягом майже 2 місяців – з 30 серпня по 22 жовтня. До 9 листопада буде оприлюднений так званий "довгий список", куди увійдуть всі попередньо відібрани пісні, – після чого буде визначено склад фіналістів. 

На етапі попереднього відбору заявок відповідальність лягає на плечі музичного продюсера Нацвідбору Дмитра Шурова – саме йому потрібно буде відслухати і відібрати найкраще. "РанокПро" в особі Анни Заклецької та Дениса Денисенка поцікавився у Дмитра, як просувається справа і чи почув він серед всього різномаїття надісланого той самий хіт, який зможе принести Україні перемогу на конкурсі у Швеції у травні 2024-го.

Фото: Суспільне, eurovision.ua

Серед заявок я почув мінімум 4 стопудові хіти – коли ти чуєш і розумієш: "Людоньки, це воно! Це може здивувати світ"

Дмитро Шуров: Доброго ранку, "Радіо Промінь"! Чи то вже доброго дня? Вибачте, для того, хто проводить ночі у відслуховуванні величезної кількості пісень, що ранок, що вечір – приблизно одне й те саме (сміється).

Скажи, ти задоволений піснями, які тобі надіслали? Чи почув ти щось дійсно варте "Євробачення"? Минулого разу, коли ми з тобою говорили в ефірі, ти закликав українських музикантів написати таку пісню, яка би порвала "Євробачення" і знову принесла перемогу Україні. Є воно? Знайшов?

Безперечно! Є декілька пісень з крутими хуками. І мені дуже приємно було, що мене почули. Звісно, я не можу називати імен до оголошення довгого листа. Але є мінімум 4 стопудові хіти – коли ти чуєш і розумієш: "Людоньки, це воно! Це може здивувати світ". І є десь ще 10 потенційних хітів, дуже сильних пісень. Зараз моя задача полягає в тому, щоб скласти певну палітру для українців, щоб вони мали з чого вибирати. Тому що ми не хочемо, щоб наш фінал був однорідний, щоб люди дивилися і казали: "О, знову те саме, що було". 

Тому, звісно, з одного боку ми шукаємо хіти. З іншого – хочеться, щоб було різномаїття музики, яке існує в Україні. Тому що серед 389 заявок за будь-якими законами статистики є багато різної музики, пісні не можуть бути схожими. Все це буде відображене у лонглисті, і я думаю, багато людей здивуються, почувши якісь пісні. 

Пісенна форма, яку колись запропонували "Бітлз", зазнає певних змін, і люди роблять композиції, в яких усередині умовно 10 пісень

Коли ти говорив "може здивувати весь світ", що ти мав на увазі? Які характеристики пісні? Це щось екстраординарне чи просто суперкльове? Музика світового рівня, яку самим не віриться, що вміємо робити?

"Євробачення" – це конкурс про яскравість. Це конкурс аудіовізуальний, і друга частина не менш важлива, ніж перша. Важливо, як людина себе подає, як виглядає, як розкриває свою ідею. Це ми все побачимо на прослуховуваннях, але в мене вже зараз є відчуття, що декілька колективів покажуть щось таке, чого ми ще не бачили в Україні. 

Найперше, з точки зору музики – тому що вона зараз швидко змінюється. І форма, яку запропонували "Бітлз" колись, зазнає певних змін, і люди роблять композиції, в яких усередині умовно 10 пісень – 10 мелодій або хуків, щоб це класно працювало в соцмережах. 

І з одного боку, це трішечки сумно для справжніх меломанів. А з іншого боку, все це може об’єднувати якась аудіовізуальна ідея, якась фішка, що має донести до людей, як це має виглядати. І я бачу, що українці теж над цим активно працюють, і є деякі успіхи. 

Ви можете зробити трек, в якому жодного разу не прозвучить слово "війна", але він відчуватиметься як трек для реклами Хаймарсів

Але подивимось. Минулого року це був апокаліптично-шоковий експіріенс, бо всі розуміють, в яких умовах відбувався Нацвідбір. Проте музика відображає стан суспільства. І 2022-го, судячи по заявках, в мене було відчуття, що всі працювали наче під наркозом, в шоковому стані. А в цьому році – що мені особисто приємно – в більшості заявок, навіть якщо вони передають стан розпачу, стан війни або стан надії, то це зроблене не прямим текстом, а через музику. І це саме те, про що я давно казав: ви можете зробити трек, в якому жодного разу не прозвучить слово "війна", але він відчуватиметься як трек для реклами Хаймарсів, умовно. 

Коли я бачу, що люди вже на стадії відбору розуміють, що вони роблять на сцені, я дуже радію. І маю сказати, що в цьому році такі люди є

Тобто, якщо ми правильно зрозуміли, учасникам треба вже зараз працювати над тим, як вони будуть виглядати, як будуть давати інтерв’ю, формулювати свої думки і позицію – оскільки у них потім можуть брати коментарі журналісти за кордоном.

Так, це дуже важливо. Є мільйон прикладів в історії світової музики. Просто подивіться на відомих артистів. Є люди, які пропагують повну натуральність, які органічно поводяться на публіці. Але з цим треба народитись. А є такі люди, як Нік Кейв. Який на початку якогось свого інтерв’ю сказав журналісту: "Ви хочете правду чи цікаве інтерв’ю?" 

Тобто, артисти мають розуміти, що зараз дуже мало часу, щоб себе репрезентувати – особливо на такому форумі, як "Євробачення". Треба чітко розуміти, з чим ти виходиш на цю колосальну авдиторію. Тому коли я бачу, що люди вже на стадії відбору розуміють, що вони роблять на сцені, я дуже радію. І маю сказати, що в цьому році такі люди є. 

Є ще одне. Одного з учасників Нацвідбору будуть обирати слухачі загальнонаціональним голосуванням…

Так, цього року в нас буде "народний" учасник, якого оберуть самі люди. Це класна, на мою думку, ідея. Вона спонукатиме всіх учасників лонглиста швидше доробити свої треки. Тому що минулого року мені особисто було трошки сумно від того, що багато людей, коли зрозуміли, що в фінал вони не проходять, місяцями доробляли свої треки. А хочеться, щоби люди почули пісні саме зараз – щоб зрозуміти, чим дихає нова українська музика саме на цьому етапі. Тому я радий, що вже дуже скоро – десь за місяць – вони звучатимуть на "Радіо Промінь", і люди зрозуміють, чому вони потрапили на відбір. 

Фінал Нацвідбору "Євробачення" відбудеться у лютому 2024 року в форматі телевізійного концерту. Як і в попередні роки, переможця визначать за результатами голосування журі і глядачів. А склад зіркового журі фіналу оберуть українці шляхом онлайн-голосування. Сам 68-й пісенний конкурс "Євробачення" буде приймати шведський Мальме – фінал його відбудеться у суботу 11 травня 2024-го. "Радіо Промінь" є офіційним радіотранслятором Нацвідбору і конкурсу "Євробачення".