Автоюрист Богдан Кушнір пояснив, як зняти з реєстрації пошкоджене чи втрачене авто

Автоюрист Богдан Кушнір пояснив, як зняти з реєстрації пошкоджене чи втрачене авто

Через повномасштабне вторгнення українці втрачають не лише житло, а й свої транспортні засоби. Для тих, чиє авто згоріло, залишилось на окупованій території, пошкоджене настільки, що більше непридатне до використання, або ж лишилось на "нулі", у територіальних сервісних центрах МВС діє спеціальна послуга з вибракування транспортного засобу. Як нею скористатись, а також чи поширюється послуга на старі автівки, які "поприростали" до землі на подвір’ях багатоповерхівок? Про це ведучі шоу РанокПро на Радіо Промінь розпитали автоюриста Богдана Кушніра. 

 

Фото: УНІАН 

Богдане, що це за послуга та який її механізм? 

Давайте почнемо з того, звідки це все почалось. А почалося все ще влітку, коли вийшов наказ МВС щодо обов’язковості або обов'язковості проведення огляду певних транспортних засобів. І в обов’язковий перелік увійшли тільки автомобілі, які вперше ввезені на територію України. Тобто автомобілі з-за кордону, які розмитнюються або взагалі фактично тільки вийшли з концерну, вони обов’язкові для експертного огляду. Всі інші автомобілі не мають проходити такий огляд. І тому, якщо у вас у дворі є автомобіль, що є реально брухтом, ви його хочете здати на цей брухт, або ваш автомобіль, наприклад, потерпів від ворожої атаки, залетіла ракета й він згорів вщент, лишився самий каркас, вам не потрібно брати евакуатор, проводити дороговартісну експертизу, встановлювати, чи були пошкоджені агрегатні номери, а ви просто приносите документи. Це паспорт, ідентифікаційний номер, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу і номерні знаки, знову ж таки, якщо вони є. Приходите до сервісного центру, пишете заяву і вам впродовж години знімають таке авто з обліку. Вдруге таке авто поставити на облік буде неможливо. Тобто якщо ви  його раз зняли, а потім перепродали, а якась людина вирішить його відновити, це вже буде неможливо. Доведеться проходити всю процедуру реєстрації нового автомобіля. 

Але ж буває так, що в дворі стоїть автомобіль і не зрозуміло, де власник? 

На жаль, в даному випадку, якщо у вас у дворі просто стоїть чийсь брухт, спочатку вам потрібно викликати працівників поліції, аби встановити, кому належить дана автівка. Часто такі автівки мають реєстрацію в базі. Але буває, що автівка була зареєстрована ще в старій базі до 2008 року й її не перенесли в нову базу. Відтак ви спочатку маєте написати заяву чи звернутись у поліцію, яка встановить, чи є власник даного автомобіля. Якщо зв’язку з ним немає, ви маєте звернутись в управління благоустрою. І благоустрій вже тоді ухвалюватиме рішення разом з довідкою від поліції, чи можуть вони евакуювати такий транспортний засіб і перемістити його на штрафмайданчик. На жаль, примусової утилізації таких транспортних засобів наразі не існує. 

Фото: Telegram-канал Головного сервісного центру МВС

Тобто примусити не можна. Але оскільки з’явилась така процедура, значить попит на неї вже давно є? 

У нас більш як півтора року йде повномасштабна війна, прилітають ракети і дійсно потерпає автомобільна техніка. Її потерпає дуже багато. Ще більше машин відправлені на фронт і там і лишились. Тому логічне питання: якщо на мені є транспортний засіб, наприклад, вантажний автомобіль. Я придбав його спеціально для своєї бригади чи батальйону, він використовувався і в нього "прилетіло". Він на мені рахується й за нього в майбутньому, можливо, доведеться платити податок. Логічне питання: навіщо? Тому я пишу заяву про втрату документів, вони з бази витягають, що автомобіль дійсно був на мені, й ми його знімаємо з реєстрації й на цьому все закінчується.