Танки Abrams хороші, але не треба їх переоцінювати – військовий оглядач Денис Попович

Танки Abrams хороші, але не треба їх переоцінювати – військовий оглядач Денис Попович

Перша партія танків Abrams буде від 10 одиниць. А це не та кількість, яка в загальному плані може мати серйозний вплив на ведення бойових дій. Про це в ефірі Українського Радіо розповів військовий оглядач Денис Попович. "Це буде підрозділ, який може вирішити на дуже обмеженій ділянці фронту закінчення бою на користь української армії", – сказав експерт. І, водночас, додав: "Це буде пробна партія. І залежно від того, як вони себе покажуть на полі бою, може буде вирішене питання щодо передачі нам більшої партії цих бойових машин".

0:00 0:00
10
1x

Танк Abrams  ФОТО: wikimedia.org

Це абсолютно не та кількість, яка може щось вирішити

Днями президент Володимир Зеленський підтвердив, що американські танки Abrams вже в Україні, готуються підсилити бригади. За вашими даними, скільки танків вже прибуло, а скільки має ще надійти?

31 танк – це інформація з відкритий джерел про загальну кількість танків Abrams, яка має нам надійти. Також була інформація, що перша партія буде від 10 танків, тобто танкова рота. Тобто це не та кількість, яка в загальному плані може мати серйозний вплив на ведення бойових дій. Це буде підрозділ, який може вирішити на дуже обмеженій ділянці фронту закінчення бою на користь української армії. У танкового батальйону трошки більша ділянка фронту, але знову ж таки дуже-дуже локальна. В загальному плані, це абсолютно не та кількість, яка може щось вирішити. Очевидно, американці зараз демонструють таким чином свою підтримку. Це буде пробна партія. І залежно від того, як вони себе покажуть на полі бою, може буде вирішене питання щодо передачі нам більшої партії цих бойових машин. 

А які це зразки Абрамсів? З якою бронею, з якими характеристиками і можливостями?

Була інформація, що це М1А1. Це трохи урізаний варіант, бо є ще М1А2. Більш точно всі їхні характеристики, плюси і мінуси, ми будемо розуміти, коли ці танки з'являться. Але загальні характеристики Abrams в принципі відомі. Перше. Він доволі важкий, близько 70 тонн його бойова маса, що певною мірою може обмежити сферу його використання. Оскільки радянські танки, які є на озброєнні української армії легші і трохи більш маневрені.  Друге. Це доволі просунута система керування вогнем, точна гармата і все зроблено для того, щоб вберегти екіпаж. Це один з головних плюсів під час ведення боїв. Але потрібен заряджаючий, тобто додаткова людина в екіпажі. Якщо в радянських танках це троє людей і працює автомат заряджання, то в американських – четверо. Ще є заряджаючий, який подає снаряди в гармату. Проте, завдяки особливостям конструкції танку, в його екіпажу більше шансів вижити.

Калібр гармати в Абрамсів – 120 міліметрів?

120 міліметрів – це натівський калібр гармати. Ми знаємо, що в радянських системах артилерійських і натівських калібр гармат різний. 152 міліметри – це радянські, 155 – натівські. У гармат танків – це 125 і 120 міліметрів відповідно. Тому, якщо ми переходимо на стандарти НАТО, то ми повинні працювати вже з такими калібрами.

Настільки складний цей так в обслуговуванні?

В деталях мені важко сказати, яким чином обслуговувати танки Leopard і танки Abrams. Це специфічне питання, люди цьому навчаються. На мій погляд, тут треба розглядати різницю між радянськими та американськими танками. Бо є різниця в школі. Радянські танки робилися таким чином, що це має бути проста конструкція, яку можна відремонтувати буквально в полі і будь-хто з мінімальною підготовкою міг поїхати на ньому в бій. Тобто брали кількістю. Це була радянська концепція. Але зараз не Радянський Союз, ми не можемо воювати такими методами. Тому потрібно міняти концепцію, і спрямовувати зусилля на збереження екіпажу, спеціалістів, людей. Відтак, коли збереження персоналу виходить на перший план, то спрацьовують певні системи, які вимагають більш ретельного технічного обслуговування, більш якісної підготовки спеціалістів. А це накладає певні обмеження. Тобто, в полі деякі танки вже не відремонтуєш, потрібні спеціалізовані підприємства. Тобто, знову ж таки, бачимо плюси та мінуси. Я хотів би застерегти, що коли танки Abrams підуть у бій, то, безумовно, вони стануть мішенню для російських артилеристів. Безумовно, ці танки будуть на себе концентрувати вогонь, оскільки з пропагандистською метою росіянам буде важливо показати, що і танк Abrams можна знищувати. Тому до цього треба бути готовим.

Стосовно TAURUS знову виникають сумніви, що нам їх передадуть

Щодо ракет ATACMS. Які їхні можливості і в чому найбільша різниця, порівняно з тими ж Storm Shadow, Scalp?

Різного там багато. Scalp і Storm Shadow – це ракети повітряного базування. Вони запускаються з літаків. Це крилаті ракети, передусім. Вони летять на дозвуковій швидкості. ATACMS – це балістична ракета класу "земля-земля". Вона запускається з платформи HIMARS і діє за системою "земля-земля". Це зовсім різні типи ракет. Єднає їх лише дальність дії, яка становить близько 300 кілометрів. Щоправда, якщо нам їх дадуть, то зараз є інформація про те, що нам передадуть ракети з касетною бойовою частиною, і вони матимуть дальність не 300 кілометрів, а 150 чи 160 км.

Згідно з відкритими даними, у США на зберіганні є до 4 тисяч ракет ATACMS. Скільки з них потенційно нам можуть надати? І для ураження яких цілей призначений цей касетний варіант?

Він передусім протипіхотний, оскільки це касетні варіанти. Він буде корисним, якщо ми будемо вражати аеродроми. Тобто базування літальних апаратів, які знаходяться в межах дальності цих ракет. Стосовно піхоти, то тут зрозуміло. Ми зараз бачимо, як працюють касетні снаряди, які надають нам наші партнери. А ракета має значно більшу потугу, ніж артснаряд. Тому стосовно піхоти і навіть легко броньованої техніки, там будуть дуже великі проблеми.

Нагадайте ще про можливості TAURUS. Які цілі можуть вражати ці ракети? 

Це також крилата ракета авіаційного базування, німецька. Дальність в неї до 500 кілометрів. Вона дещо схожа на Scalp і Storm Shadow. Тут питання в тому, який літак може бути переобладнаний для того, щоб бути носієм цих ракет. Швидше за все, це буде Су-24. Фронтовий бомбардувальник, який зараз є основним носієм для ракет Scalp і Storm Shadow. Але стосовно TAURUS зараз знову виникають сумніви, що нам їх передадуть. Оскільки, за даними німецької преси, всі німецькі інстанції погодили факт передачі цих ракет, але слово залишилося за Олафом Шольцем. А він поки що не хоче передавати, з якихось політичних міркувань. Можливо, якщо ATACMS з'являться в розпорядженні ЗСУ, це питання буде проскорене. 

З огляду на ту кількість танків і ракет, які нам обіцяють, як це може вплинути на ситуацію на фронті і які можливі наступні обсяги передачі? 

Якщо наші американські партнери будуть бачити, що ми вдало використовувати Abrams, що ATACMS дають користь, то, безумовно, може бути ухвалене рішення щодо розширення цих поставок. Але для цього необхідно, щоб вони до нас потрапили, щоб взяли участь в реальних бойових діях. 

Чи буде в противника можливість пристосуватися до Абрамсів і Атакамсів? 

Звісно буде. Це танк. Танк підбивається артилерійськими засобами, повітряними засобами, зрештою протитанковими засобами, які є на озброєнні піхоти. Підлаштуються. Побачать, як він працює, і ясна річ, у них буде досвід знищення цих танків у польових умовах. Не треба його переоцінювати. Це хороший танк, він дуже просунутий, в нього далекобійна гармата, він зберігає екіпаж. Але це все одно зроблено людиною. А те, що зроблено людиною, людиною і знищується. Це абсолютна аксіома і треба брати це до уваги.