Тестовий варіант вступу України до ЄС — економіст про рік безмитної торгівлі

Тестовий варіант вступу України до ЄС — економіст про рік безмитної торгівлі

Цей пільговий рік був тестовим варіантом вступу України до ЄС. Таким чином член Української ради бізнесу Михайло Непран прокоментував Українському Радіо продовження Євросоюзом безмитної торгівлі з Україною ще на один рік. При цьому Європейська комісія схвалила рішення призупинити всі мита на ввезення товарів із України на цей рік. Призупинені мита стосуються фруктів та овочів, а також сільгосппродукції та продуктів її переробки. Михайло Непран зауважив, що "ми занадто великі для Європи", тому вона не змогла "осягнути" велику кількість деяких українських агропромислових товарів. Тому ми повинні звертати увагу на інші продукти цього сектору і переробляти сировину, зазначив економіст.

 

0:00 0:00
10
1x

Фото: EU Delegation in Ukraine

Це перший крок

Важливим є те, що комітет Європалати ухвалив таке рішення, і це ознака політичної волі євроспільноти, переконаний Михайло Непран. Це перший крок — погодження комітетом Європарламенту. Далі йтиме вже сам Європарламент і Єврокомісія. Є питання, які стосуються або виконавчої влади — Єврокомісії, або законодавчої влади — Європарламенту. Поступово виробляться механізми, які будуть реалізовувати принципове рішення законодавчої влади вже виконавчій, каже експерт. Виконавча та законодавча влада України схожа із владою в ЄС: "у нас є Верховна рада, а в ЄС є Європарламент, як законодавча структура. У нас є уряд, а там є Єврокомісія, як виконавча структура. Комітет Європарламенту, як комітет у Верховній раді, погоджує певне питання. Десь ми схожі, принцип однаковий".  

Те, що стосується України, перебуває в центрі уваги ЄС

Те, що стосується України, перебуває в ЄС в центрі уваги. Тому всі процеси проходять швидко, бо загалом тамтешня бюрократія неспішна, каже Михайло Непран. "Наша бюрократія, в порівнянні з європейською, мобільна". Попередні дати голосування в Європарламенті 8-11 травня. Але, каже експерт, "коли ми говоримо про конкретні питання, то треба дивитися в бік Єврокомісії. Вона проводила консультації із країнами, які мають проблеми із українським аграрним експортом: Польщею, Румунією, Угорщиною, Болгарією, Чехією, Словаччиною. Саме вони заборонили імпорт української агропродукції: зерна, кукурудзи, олії, але дозволили далі на пільгових умовах решту агропромислової продукції експортувати". Щоби зняти політичні напруження, які виникли в цих країнах, було ухвалено рішення виділити 100 мільйонів євро і таким чином компенсувати фермерам цих країн втрати. Тому рішення Єврокомісії тут важливе, переконаний Михайло Непран. 

Цей пільговий рік був тестовим варіантом вступу України до ЄС

До 5 червня, коли спливає дія чинного рішення про призупинення в'їзних мит українського імпорту в ЄС, нове рішення повинно бути ухваленим. Але треба на цю ситуація дивитися трохи ширше, каже Михайло Непран. "Цей пільговий рік був тестовим варіантом нашого вступу до ЄС. ЄС — це вільний рух людей, товарів і капіталів без кордонів, без митниць, без міграційних служб, без обмежень". Каже експерт, що вільний рух людей у нас є: українці в ЄС виїхали безперешкодно з початку повномасштабного вторгнення. Щодо руху капіталів, то це не становить для ЄС певної проблеми, бо ми перебуваємо в центрі Європи. Тільки корумповані діячі можуть створювати проблеми, але для цього є спеціальні структури. А от як бути щодо вільного руху товарів, запитує Михайло Непран і відповідає, що тут і виникають питання: "аграрні українські товари виявилися для Європи непростим іспитом. Польща виростила 30 мільйонів тонн зернових. З України туди заїхало 2,5-3 мільона тонн. 10% ринку. Це дуже багато". Що нам треба зробити? Крім законодавчих змін нам треба провести судову реформу і втілити її в життя, побороти корупцію, "але ще більшою проблемою буде наш економічний потенціал. Ми занадто великі для Європи. І історія з експортом агропромислової продукції показала, що європейські ринки – це не для наших виробників сільського господарства".

Фото: gmk.center Михайло Непран

"Війна і експорт змушують бізнес переробляти сировину в Україні. І так має бути"

Європейський ринок великий, вибір агропромислової продукції дуже насичений, каже Михайло Непран. "Я противник того, щоби ми експортували українське зерно чи кукурудзу. Це ознака сировинного придатку європейської економіки. Ми експортуємо багато інших продуктів і повинні експортувати комбікорм, борошно, макарони. Для цього у нас є можливості. Експорт вершкового масла зріс на 24%. Наше масло хорошої якості. Війна і експорт змушують бізнес переробляти сировину в Україні. І це правильно. І так має бути".        

Останні новини
Краєв: Більшість світу готова говорити про майбутнє без Росії
Краєв: Більшість світу готова говорити про майбутнє без Росії
"Якщо є абсолютний фаворит на Євробаченні, то ніяка політика не працює" ― Ігор Кондратюк
"Якщо є абсолютний фаворит на Євробаченні, то ніяка політика не працює" ― Ігор Кондратюк
Вони тут і зараз пишуть про війну! Що відбувається "за лаштунками" IV Лабораторії драматургії?
Вони тут і зараз пишуть про війну! Що відбувається "за лаштунками" IV Лабораторії драматургії?
Roxolana створила рімейк на хіт поп-зірки 90-х Русі
Roxolana створила рімейк на хіт поп-зірки 90-х Русі
"Телефон, ліхтар, свисток": як поводити себе, якщо ви опинилися під завалами? Коментує ДСНС
"Телефон, ліхтар, свисток": як поводити себе, якщо ви опинилися під завалами? Коментує ДСНС
Новини по темі
Українське питання як інструмент у боротьбі за виборця. Данілов пояснив, чому псуються відносини з Заходом
Скорочення видатків на інфраструктуру та будівництво — Підласа про проєкт держбюджету-2024
На кінець цього року ВВП України може зрости на понад 3% — Мінекономіки
Пшемислав Журавський вель Ґраєвський: Польський уряд не зупинить підтримку України
В поточних умовах ситуація з фіксованим курсом долара є правильною — Крамаренко