"У Канаді розміщені активи підсанкційних росіян на 120 млн доларів" – Посол Ґаладза

"У Канаді розміщені активи підсанкційних росіян на 120 млн доларів" – Посол Ґаладза

Канада була першою країною світу, яка узаконила конфіскацію майна підсанкційних російських громадян. Гроші мають спрямувати на відбудову України. Спочатку йшлося про 26 млн доларів, проте, як розповіла в ефірі Українського Радіо Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Лариса Ґаладза, загалом активи підсанкційних росіян оцінюються у суму 120 млн доларів.

0:00 0:00
10
1x

Фото: ФБ-сторінка Лариси Ґаладзи

Прем'єр Шмигаль, коли він був у Канаді, всім говорив, що фінансову відповідальність за відбудову України не повинні нести громадяни західних країн, що за це повинна платити Росія. Але для цього треба конфіскувати їхні активи.

Канада була першою країною, яка схвалила в парламенті закон про конфіскацію. І ми це зробили не тому, що ми знаємо, що в нас багато таких активів, що велика сума вийде з Канади, а щоб показати іншим країнам, що це можливо і це важливо зробити.

Так, перший кейс на 26 мільйонів доларів стосується активів пана Абрамовича в Канаді. Це не величезна сума, але знову ж це приклад, перший кейс. І якщо цей кейс буде успішним, то ми передамо Україні 26 мільйонів і навіть більше. В цю суму, до речі, не входить літак (російський АН-124, передачу якого Україні анонсували під час візиту Дениса Шмигаля до Канади – ред.). На сьогодні літак "заморожений" в Канаді. Він перебуває в Торонто, в Pearson Airport. Люди, які приїжджають з летовища, можуть його побачити. Ми працюємо над конфіскацією, але треба це робити згідно із законом. І так ми йдемо крок за кроком до того, щоб передати з Канади те, що ми маємо, а також, щоб показати іншим країнам, що це можливо. Також ми хочемо показати росіянам, причетним до цієї агресії, що вони не зможуть уникнути відповідальності.

Але чи проводилась якась приблизна оцінка цих активів? Скільки їх ще залишилось у Канади?

В Канаді ця робота триває. Є активи, які належать людям, що перебувають під санкціями, і  а є активи саме Російської Федерації. Коли говориться про активи людей, які під санкціями, то йдеться про приблизно 120 мільйонів доларів. Державних активів РФ в Канаді дуже мало. Головне, Канада показує, що конфіскувати їх можливо. 

Україна працює над подоланням корупції. І час від часу когось викривають, іноді виникають корупційні скандали. Чи впливають ці повідомлення на перспективи підтримки України: фінансової, воєнної? І загалом, як ви оцінюєте нинішню роботу антикорупційних органів в Україні?

Україна має дуже потужну антикорупційну архітектуру. Тобто низку інституцій, які контролюють, розслідують і притягують до відповідальності тих, які  хто порушує закони. Звісно, прогрес є і про це свідчить нещодавня доповідь GRECO.

Про це говорив і прем'єр Шмигаль, коли був у Канаді. Але подальші очікування теж є. І з боку українців ми це чуємо, і з боку міжнародних партнерів. Оскільки ми надаємо шалені кошти, треба їх контролювати і не зловживати. І з боку потенційних інвесторів таке обережне ставлення, бо вони розуміють, що тут була велика корупція.

Я думаю, що ми маємо відповідальність перед тими дівчатами і хлопцями, які на фронті стоять і охороняють цю ідею демократії. Вони там готові віддати своє життя, тому необхідно, щоб антикорупційні інституції правильно працювали і ретельно виконували свої обов'язки.