Чи переможе Байден Трампа і його "копію", схильних "злити" Україну?

Чи переможе Байден Трампа і його "копію", схильних "злити" Україну?

Чи може Джо Байден перемогти на президентських виборах наступного року в США найпопулярніших на сьогодні кандидатів Республіканської партії Дональда Трампа або Рона Десантіса, якщо чинний глава держави висуне свою кандидатуру? Це питання має важливе значення для Києва, адже і Трамп, і Десантіс належать до скептиків щодо продовження підтримки Сполученими Штатами України у протидії російській воєнній агресії. Як зауважив в інтерв'ю Українському Радіо американіст, співробітник Аналітичного центру ADASTRA Мирослав Станішевський, Десантіс останнім часом трохи "просів" у популярності й тому стає "копією Трампа". В тому числі щодо продовження допомоги Україні. А Байден, усупереч невеликим своїм рейтингам, може розраховувати на голоси тих американців, яких лякає радикалізм і популізм трампістів.

0:00 0:00
10
1x

На фото: Президент США Джо Байден, AP Photo/Evan Vucci

Десантіс трохи "просів" і стає "копією Трампа"

—    Один із можливих кандидатів у президенти Сполучених Штатів від Республіканської партії, губернатор штату Флорида Рон Десантіс стверджував, що "все більше заплутування в територіальну суперечку між Україною та Росією" (Десантіс уникнув слів "війна", " агресія") не відповідає важливим національним інтересам США. Як це впливає на настрої у політикумі США? 

— Безперечно, він дуже впливає на порядок денний США, особливо на консерваторів. Десантіс є популярним потенційним кандидатом, хоча останнім часом трохи втратив позиції порівняно із Дональдом Трампом (45-м президентом США, який уже офіційно заявив про намір балотуватися на президентських виборах у США 2024 року – ред.¬) Якщо дивитися на опитування у листопаді-грудні та в останніх місяцях, то Десантіс трохи "просів" і має набагато меншу базу безпосередніх фанатів, ніж Трамп. Десантіс сприймався багатьма республіканцями як більш виважена альтернатива Трампу. І досі губернатор штату Флорида так сприймається деякими спонсорами Республіканської партії. Але ми бачимо, що його погляди і риторика збігаються з Трампом досить сильно. Для нас великим мінусом є те, що другий кандидат республіканців після Трампа по суті повторює його риторику щодо зовнішньої політики. Безумовно, це є проблемою для України і для самого Десантіса. Бо замість продемонструвати себе справжньою альтернативою Трампу він повторює його риторику не тільки щодо міжнародних відносин, але й деяких внутрішніх питань, стосовно соціальної та економічної політики тощо. І це вже використовує наступна суперниця Трампа у списку республіканців  — Ніккі Гейлі, яка в часи адміністрації президента Трампа була послом США при ООН. Вона каже, що багато в чому згодна з Трампом, але водночас має низку суттєвих розбіжностей із ним. І саме тому вона є альтернативою, а в майбутньому може стати головною суперницею Трампа. Натомість Десантіс своєю риторикою зараз створює сам собі проблеми, адже стає копією Трампа. А враховуючи, що Трамп має більш згуртовану фан-базу, електоральну базу, це може йому допомогти перемогти всіх інших суперників. Хоча деякі власники консервативної медіагрупи Fox News дуже не люблять Трампа і намагаються його торпедувати.

Більшість республіканців у Сенаті США Україну підтримує, але… 

—    А як не лише Трамп, котрий в одному з недавніх інтерв'ю сказав, що міг би "дозволити" Росії окупувати частину України для уникнення війни, і як не тільки Десантіс коментують підтримку Вашингтоном України у війні проти Росії? 

—    Більшість республіканців у Сенаті США нас підтримує, багато визначних особистостей у міжнародній політиці, які працюють у ключових комітетах Сенату, також виступають за широку підтримку України. Натомість група скептиків-республіканців стосовно  підтримки України є дедалі голоснішою. Є й інші республіканці, які або мовчать на тему України, або називають Байдена слабким президентом та що саме його слабкість призвела до таких наслідків (розв'язання Росією війни – ред.) У медіасфері набагато помітнішими є скептики серед республіканців щодо допомоги Україні. І залишається величезна група тих, хто ніяк не висловлює свою думку. На жаль, найбільш радикальна, трампістська фракція серед республіканців має серйозний вплив на спікера Палати представників (Кевіна Маккарті – ред.) Коли його обирали на цю посаду, на нього чинили тиск. І для розблокування обрання він пішов на низку поступок трампістам. І він залежний від них, коли виставляються на голосування певні законопроєкти. Натомість помірковані республіканці разом із демократами мають інструмент, який вони можуть застосувати і в питанні допомоги Україні, і в питанні голосування за стелю держборгу Росії. Вони зараз можуть виставити певний законопроєкт на голосування без згоди спікера, якщо документ  пройде подовжену процедуру у профільному комітеті. Законопроєкт має просто потрапити до профільного комітету, пройти процедуру 30 днів, і потім його можуть винести на голосування. Але такі процедури є винятковими, застосовуються рідко, тому не варто на них розраховувати. Хоча вони теж існують. 

На фото: Дональд Трамп, AP Photo/José Luis Villegas, Pool, File

Байден: рейтинг невеликий, але стабільний

—    Такі справи у кандидатів у президенти – республіканців. А що відбувається зараз у демократів – які шанси чинного президента Джо Байдена знову перемогти на виборах, якщо він висуне свою кандидатуру?  

— Республіканці використовують риторику щодо нібито слабкості Джо Байдена. Навіть коли згадують Україну, то говорять, що це все через Байдена. Станом на зараз він має такий самий рівень довіри, як було після вересня 2021 року — від 40 до 50%. Тобто менша частина американців довіряють Джо Байдену. Він ніколи не був таким кандидатом, який веде за собою величезні натовпи або дуже надихає. Натомість він виглядає адекватною альтернативою в очах американців, а навколо Трампа або Десантіса зараз об’єднуються люди з радикальними поглядами, що ненавидять істеблішмент. Навколо Байдена можуть об’єднатися електорати демократів плюс якась частина центру. Тому головні шанси Байдена залишаються в тому, що він є найбільш адекватною альтернативою проти тих республіканців, хто має найбільше шансів на перемогу. Рівень його підтримки невеликий, але досить стабільний. І він не має особливих суперників серед своєї партії. Ніхто зараз не декларує, що готовий стартувати в перегонах Демократичної партії. Тож рішення залишається за ним — чи він готовий, з огляду на своє самопочуття і стан здоров’я, стартувати на наступних виборах.

Останні новини
Росія знищила або суттєво пошкодила кожну десяту українську школу — Ганна Новосад
Росія знищила або суттєво пошкодила кожну десяту українську школу — Ганна Новосад
Євген Глібовицький: 1 грудня 1991 року сталося велике диво
Євген Глібовицький: 1 грудня 1991 року сталося велике диво
"На сьогодні я не бачу можливостей провести безпечні прозорі вибори" — Олена Шуляк
"На сьогодні я не бачу можливостей провести безпечні прозорі вибори" — Олена Шуляк
Про будь-які вибори доцільно говорити щонайменше через пів року після війни — Юрчишин
Про будь-які вибори доцільно говорити щонайменше через пів року після війни — Юрчишин
"Кордон ЄС має бути недоторканним" — посол України в Польщі про блокування вантажівок
"Кордон ЄС має бути недоторканним" — посол України в Польщі про блокування вантажівок
Новини по темі
Про будь-які вибори доцільно говорити щонайменше через пів року після війни — Юрчишин
Українські мобільні оператори на 90% готові до зникнення електрики — Федієнко
До середини грудня компроміс щодо ситуації на українсько-польському кордоні малоймовірний — Потоцький
Таксі в Україні є одним із найдешевших у світі — Антонюк
Рада Україна-НАТО: В альянсі вражені реформами, здійснюваними Україною