"Де жити ченцям Києво-Печерської лаври — це не проблема держави" — релігієзнавець

13.03.2023 р., 22:40
"Де жити ченцям Києво-Печерської лаври — це не проблема держави" — релігієзнавець

Де жити ченцям Києво-Печерської лаври — це не проблема держави Україна, заявив релігієзнавець Юрій Чорноморець в ефірі Українського Радіо. Він таким чином прокоментував повідомлення Української православної церкви (МП), що з 29 березня нинішнього року з нею розривають договір оренди Нижньої Лаври. У Міністерстві культури підтвердили надсилання цій релігійній організації відповідного листа-попередження від керівництва Національного заповідника "Києво-Печерська лавра". Раніше УПЦ, яка з початком війни прибрала з офіційної назви згадку про Московську патріархію, хоча й зберегла канонічний зв'язок із цією патріархією, заборонили користуватися храмами Верхньої Лаври. Тепер ідеться про всю територію Києво-Печерської лаври. Намісник Свято-Успенського монастиря митрополит Павло заявив, що ченці не збираються виселятися. "Ми не колаборанти, ми громадяни своєї країни, ми люди, які тут мешкають з 1988 року, у багатьох немає іншого місця, крім цього", — стверджував митрополит Павло.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Фото: Києво-Печерська Лавра. Фото УНІАН

Розірвання договору оренди з УПЦ (МП) є визначною віхою, зазначив Юрій Чорноморець в ефірі Українського Радіо. На його думку, це визначна віха не тільки в історії українського православ’я, коли до Московського патріархату в Україні нарешті правильно ставляться, але й у контексті становлення української правової держави. "Тому що 31 рік у нас існувала релігійна організація, яка могла порушувати все законодавство про охорону історичних і культурних пам’яток, могла що завгодно робити, в тому числі на території національних заповідників. Представники цієї організації були фактично на привілейованому становищі, і тут нарешті через 31 рік їм говорять: "Ви існуєте у правовій державі. Ми подивилися на все, що ви робили, і маємо претензії". Оголошені претензії — це очевидний мінімум, те, чого не можна взагалі заперечувати, стверджує релігієзнавець. І додає: насправді, якщо висувати весь перелік, то претензій було б набагато більше, хоча вони не такі очевидні. "І УПЦ (МП) могла б піти в суд, щоб довго судитись. Проте висунуті претензії — це очевидні речі, наприклад, незаконне будівництво. Після розірвання договору ми нарешті опиняємось у правовому полі: незрозуміло, чому якась релігійна організація має особливі права і може порушувати законодавство? Ми пам’ятаємо, як владика Павло перебудовував ворота у Нижню лавру на очах в усіх. Зруйнував пам’ятник архітектури, а потім нові ворота збудував вище. Вони це роблять з цілими будівлями. Є релігієзнавча експертиза, згідно з якою вже абсолютно доведено, що це частина Московського патріархату, а отже, не зрозуміло, що вона робить на території нашого національного заповідника, навіть якби вона не порушувала законодавство", — стверджує Юрій Чорноморець.  

На фото: Юрій Чорноморець, Тернопільська Єпархія ПЦУ

А куди можуть піти виселені ченці Києво-Печерської лаври? Чи достатньо для них інших монастирів на території України? 

"Це не проблема держави", — вважає Юрій Чорноморець. "Держава абсолютно не повинна займатися такого роду проблемами, де жити ченцям? Керівництво УПЦ і монастиря мусило було думати, як вони дотримуються законодавства, що буде, коли раптом із них спитають за всією суворістю закону, де вони будуть жити? Там половина людей — нормальні монахи, тобто ті, які дотримуються обітниць. А половина людей просто заробляє у Лаврі, має по кілька квартир. Тож нехай вони живуть на дачах у "Паші-Мерседеса" (так опоненти називають намісника Свято-Успенського монастиря УПЦ (МП) — ред.), на своїх власних квартирах, це не повинно турбувати державу абсолютно. Державу має турбувати, чи є дотримання законодавства, чи немає? Порушено законодавство — заповідник не має права продовжувати договір. І те, що треба було давно наводити порядок, ми говорили десятиліттями — історики, релігієзнавці, юристи. Кожен, хто бачив, як поводяться у Лаврі різні "паші-мерседеси", говорив, що так не має бути. Ці люди повинні нести відповідальність. А ми думаємо, що коли вони священники і можуть оголосити голодування, то ми не повинні їх чіпати. Але ж ми не маємо якусь групу людей виносити за межі закону. Влада чітко повинна говорити: ось вам строки, дотримуйтесь законодавства; якщо ваші єпископи позбавлені громадянства, то мають бути виселені. Не має бути жодного сумніву, що ми робимо щось не так. Так робиться в усіх цивілізованих країнах. Якщо у Франції є якісь проповідники, що не дотримуються охоронного законодавства щодо пам’яток архітектури, чи вони мусульмани, чи католики — приїжджає поліція і все опечатує. І до побачення!", — наголосив Юрій Чорноморець.

На фото: президент Росії Володимир Путін під час вручення державної нагороди Росії наміснику Києво-Печерської лаври митрополиту УПЦ (МП) Павлу (Лебідю) (другий зліва). Праворуч — патріарх Московський Кирило (Володимир Гундяєв). Київ, 27 липня 2013 року, TASS

А що буде з незаконно зведеним господарством на території Києво-Печерської Лаври, аби Лавру відновити в її історичному вигляді?

"У нас є там прекрасний історико-культурний заповідник, де працюють високопрофесійні науковці. До речі, серед них багато вірян. Ці науковці абсолютно спроможні зробити так, щоб було дотримано відповідний архітектурний ансамбль Лаври. Це перша проблема. Друга проблема — як правильно зберігати печери? Тому що вони експлуатувалися неналежним чином, а там треба дотримуватися відповідних температурних режимів. Тобто навести абсолютний лад — немає жодної проблеми! Фахівців вистачає, якщо не в самому заповіднику, то загалом у Києві", — переконує Юрій Чорноморець.

Останні новини
Група СКАЙ презентувала сьомий студійний альбом
Група СКАЙ презентувала сьомий студійний альбом
Викрадення українців — не випадковість, а інструмент російських окупантів
Викрадення українців — не випадковість, а інструмент російських окупантів
МАГАТЕ варто працювати над безпекою ЗАЕС під час  її деокупації — експерт
МАГАТЕ варто працювати над безпекою ЗАЕС під час її деокупації — експерт
Скорочення комендантської години в Києві та "сплячі" блокпости
Скорочення комендантської години в Києві та "сплячі" блокпости
"Фактично, це кожна друга людина": скільки українців потребують психологічної допомоги під час війни
"Фактично, це кожна друга людина": скільки українців потребують психологічної допомоги під час війни
Новини по темі
"Головний голос за владою", або Чи буде Лавра без Москви? Коментує Людмила Филипович
"Московський патріархат створювався як структура, яка контролюватиме вірян всередині України і займатиметься зовнішньою розвідкою", — Коваленко
"РПЦ по шматочку відрізатиме єпархії від УПЦ МП, щоб змусити Онуфрія зупинитись" — релігієзнавець
"Рускій мір" — це єресь: релігієзнавець про засідання Синоду УПЦ (МП)
Дорога до Межигір’я вимощена уламками храмів – Геннадій Ніколаєнко про український Єрусалим