"Корупційні інтереси керівництва": викладачка про збереження Київською консерваторією імені Чайковського

"Корупційні інтереси керівництва": викладачка про збереження Київською консерваторією імені Чайковського

Дискусія навколо назви Національної музичної академії імені Чайковського не припиняється із квітня 2022 року. Велика частина представників культурного простору закликають адміністрацію змінити назву закладу, оскільки образ Чайковського вже давно і активно використовує ворожа пропаганда. Вчора на знак протесту одна із професорок опублікувала допис із заявою про звільнення з академії. "Вільна від сорому Чайковського міру", – написала музикознавиця і викладачка Олена Корчова, яка і розповіла слухачам Радіо Культура, що зараз відбувається навколо цього навчального закладу.

0:00 0:00
10
1x

Фото: kyivpastfuture.com.ua 

"Вільна від сорому Чайковського міру"

"Змиритися мені не вдалося. Звільнитися мені вдалося. Ухвалити рішення було доволі легко. Воно обдумане, не спонтанне, воно визрівало певний час і є логічним наслідком подій довжиною понад рік. Сподіваюся, що буду продовжувати працювати над тим, що мені цікаво. Науковець є достатньо вільним: якщо є справжня фахова зацікавленість, якщо є ідеї, то можна працювати і у відриві від того чи іншого навчального закладу. Навіть у відриві від своєї рідної кафедри. Хоча це накладає певні представницькі обмеження. Я на сьогодні отримала вже дві пропозиції."

"Асоціація з російським "руським міром", з російськими культурними цінностями, іменами тих митців, якими зараз агресивно оперує путінська пропаганда"

"Персональне найменування музичної академії є її обличчям. Якщо відкрити офіційний сайт закладу і подивитися на його логотип, то там сяє портрет Петра Чайковського і висвітлюється дата заснування закладу 1863 рік, яку керівництво зараз активно просуває. Ім'я Чайковського є не просто приставкою, додатком до офіційного найменування, це емблема закладу, візія, символічне наповнення. І це автоматично активізує і заповнює свідомість кожного, хто опиняється в цьому просторі, асоціаціями із "руськім міром", з російськими культурними цінностями, іменами тих митців, якими зараз агресивно оперує путінська пропаганда. Це неприйнятно для нас. Це та нагальна і головна причина, першочерговий виклик для всіх, хто може на це вплинути, усвідомити ступінь небезпеки, ризику і значення, вагу необхідного акту зміни і відмови від цієї назви".

Консерваторія відкрилася за 20 років по смерті композитора

"Адміністрації закладу необхідно, щоб ім'я зберігалося, бо воно вмонтовано в певні фінансові процеси, певні корупційні інтереси. Експлуатується проблема приналежності видатних митців, які діяли в часи російської імперії, які діяли в культурному просторі Росії і які були пов'язані з Україною. Кожен такий випадок треба  розглядати окремо. Треба зважати на правдиву історію життєтворчості Чайковського і наголошувати на тому, що він ідентифікував себе, як людину "руського міра". Фальсифікується мета притягнення Чайковського до заснування нашого закладу. Він не має прямого стосунку ні до заснування, ні до функціонування Київської консерваторії. Вона відкрилася за 20 років по смерті композитора. Це доведені факти. А та дата, яка зараз винесена на емблему, не відповідає дійсності".

"Ми довго не придивлялися до можливих зв'язків і контекстів" 

"Існує Московська консерваторія імені Чайковського. Це була радянська усвідомлена практика (називати однаковими іменами різні заклади і різних містах-ред). Вона не була критично переглянута в часи незалежності України. Ми довго не придивлялися до можливих зв'язків і контекстів, тому ім'я Чайковського залишається до початку повномасштабної агресії. Багатьом у світі не зрозуміла нинішня позиція керівництва, яка є суперечливою".