Які вчителі – колаборанти?

Які вчителі – колаборанти?

Росіяни постійно тиснуть на українських учителів тимчасово окупованих територій, щоб ті викладали за російським "законодавством". Інформація про це постійно надходить із Донеччини, Луганщини, Запоріжжя, Херсонщини. Переважна більшість учителів не йде на співпрацю з окупантами. Але серед них трапляються окремі випадки колаборації. Які дії українських учителів на тимчасово окупованих територіях є колабораціонізмом? Свою точку зору з цього приводу висловив Українському радіо освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

0:00 0:00
10
1x
Програма:

"Збирати докази примусу"

Стаття 111.1 "Колабораційна діяльність" Кримінального кодексу України визначає колаборацію як добровільну співпрацю з окупантом. "Саме в Кримінальному кодексі записано: щоб установити факт співпраці з окупантом, треба виконати декілька умов: добровільність, впровадження освітніх програм окупанта, пропаганда "рашистських" наративів, заперечення агресії проти України з боку РФ. Проте ця стаття закону потребує деяких уточнень або принаймні коментарів щодо її застосування. Бо дуже важко довести, чи людина вчинила це добровільно, чи під тиском? Закон чітко визначає, що співпраця має бути добровільною", – розповів Сергій Горбачов. Визначити, чи людина співпрацює з окупантами добровільно, все ж таки можливо: "Буквально з перших тижнів великої війни, коли "завелися" тимчасово окуповані території вже за межами 2014 року, давати поради людям, які перебувають в окупації та під реальною загрозою, не можна. Проте одну пораду я все ж таки давав і наполягаю на ній: збирати докази примусу. Це можуть бути аудіо-, відеозаписи, документи, покази свідків, які все це бачили". "Ми свої території звільнимо і справи стосовно можливої колаборації обов’язково будуть у суді. Й на досвіді деокупованих територій ми бачимо, що це (колабораціонізм – ред.) дійсно становить проблему. Цим займається СБУ, Нацполіція й уже є судові розгляди. Скільки їх, ми, на жаль, не можемо зараз відстежити, оскільки судовий реєстр закритий задля безпеки учасників цих процесів. Але за даними Нацполіції, станом на вересень було 19 справ. Скільки зараз – сказати важко", – зазначив освітній омбудсмен.

Чи можна оцінити, скільки вчителів погодилися співпрацювати з ворогом?

"Ні. Будь-яка відповідь із намаганням дати якісь цифри буде некоректною. Ми не знаємо. Ця інформація, можливо, є у правоохоронних органів, але вони її не розповсюджують", – пояснив Горбачов. Проте він додав, що є чимало інформації з окупованих територій: "З початком великої війни ми отримали 636 звернень з тимчасово окупованих територій від педагогічних працівників. З них більше сотні – свідчення про злочини окупантів". 

Освітній геноцид на тимчасово окупованих територіях

"Також додам, що зараз є свіжа інформація про рішення Європейського Суду з прав людини, яке з’явилося буквально напередодні: ЄСПЛ визнав Росію винною у злочинах проти прав людини. Там є й катування, й примусове виселення, й позбавлення майна. Також серед злочинів, які визнав ЄСПЛ для Росії є заборона навчатися українською мовою", – розповів Горбачов. Це дуже важливо, бо з самого початку українська влада та правозахисники говорять, що Росія на наших тимчасово окупованих територіях учиняє освітній геноцид: "Вони знищують українські книжки – як підручники, так і художні книжки. В нас на "руках" є документи, так звані "акти уничтожения". І, до речі, люди, які підписалися під цим актом, точно підпадають під визначення колаборації".

"У вчителів, які погодилися на "перекваліфікацію", є підстави очікувати прикростей від українського суду"

"Це будуть вирішувати правоохоронні органи: буде перевірка, слідство, суд. На мій погляд, вчителі, які погодилися це зробити, мають всі підстави очікувати прикростей від українського суду", – зазначив Горбачов. Він повторив, що вчителям варто збирати докази примусу до співпраці з боку російських окупантів. "Якщо людина не вважає, що українська територія буде звільнена, то в мене вже до неї є запитання. А ті люди, які розуміють, що ми звільнимо свої території й виженемо рашистів геть, мають зараз подбати про збирання доказів". "Разом з тим, як показує досвід, наприклад, Харківської області, ті, хто реально винен у колаборації, починають зводити наклепи на людей, які до цього не причетні, або намагаються через такі ситуації звести особисті рахунки. Ми це також бачимо", – розповів освітній омбудсмен. "Люди є люди, тому тут дуже важливою є чітка та компетентна позиція правоохоронних органів". 

Алгоритм дій освітянина, якого росіяни примушують до співпраці

"Якщо йдеться про примус, то, крім збирання доказів, там, де це дозволяють умови безпеки, Це означає ходити на роботу, але нічого не робити. За законом, аби людину визнали в колаборації, вона має добровільно співпрацювати та впроваджувати освітні стандарти країни-окупанта. Але закон не визначає, що таке "впровадження". Я, наприклад, під впровадженням розумію рішення керівника, тобто відповідальність несе керівник, який підписав такий наказ. Учитель, який виконує навчальну програму, наприклад, точних наук, може викладати її без жодних політичних або громадських відхилень. Учителям історії, літератури, мови не так пощастило. Тут дуже важливо дійсно утримуватися від прямої пропаганди російських наративів і збирати свідчення, що дії чиняться під тиском", – пояснив Горбачов. Також, додав посадовець, можна скористатися нормами українського законодавства: "Це треба було робити із самого початку: для всіх закладів освіти на окупованих територіях оголошувати простій з моменту окупації. Це позбавило б працівників необхідності щодня ходити на роботу, якщо, звісно, окупаційна влада не запровадила нову школу і під дулом автоматів не вимагала ходити на роботу".

Як працюють проукраїнські вчителі на окупованих росіянами територіях?

"Вчителі на окупованих територіях навчають: завішують вікна, вимикають все, що могло б їх викрити, і намагаються приєднати дітей, самі навчати. Проте тут неможливо ігнорувати заходи технічного змісту та безпеку: VPN-сервіси, захист від прослуховування, перехоплення сигналу. Це дуже важко, тому що українського інтернету там практично немає. Весь інтернет контролюється ФСБ, тому це реально небезпечно. Але, тим не менш, знаходяться люди (вчителі – ред.), які це роблять, і за це їм величезна подяка", – наголосив Горбачов. “Ми дуже підтримуємо тих вчителів та вчительок, які залишилися на тимчасово окупованих територіях. Це наші люди і ми будемо їх підтримувати, робити все, щоб вони могли працювати далі".

Чи мають роботу вчителі, які виїхали з окупованих територій на підконтрольні Україні?

"Вони можуть влаштуватися та влаштовуються на роботу. Певний час існувала проблема, адже за українським законодавством треба звільнитися з попереднього місця роботи. А це неможливо було зробити, бо школа або знищена, або там директор-колаборант. Тому було ухвалене рішення, за яким будь-яка людина може прийти до Центру зайнятості, написати заяву "Прошу вважати мене звільненим з такого-то місця роботи". Ці дані всі є в реєстрах Пенсійного фонду і за цією заявою людину в цей же день звільняють. Й наступного дня вона вже може влаштовуватися на роботу на підконтрольній території", – поінформував Горбачов. Принагідно він додав, що зараз дуже не вистачає вчителів, адже чимало з них переїхали в західні області України або за кордон: "Хоча загалом кількість учителів, які виїхали саме за кордон, невелика, – 5-6 % від загальної кількості". “Але є варіанти роботи і можна влаштовуватися".

Фото: Фейсбук-сторінка Сергія Горбачова