Підсумки товарообігу України за воєнний рік. Які зміни відбулися у сфері міжнародної торгівлі?

Підсумки товарообігу України за воєнний рік. Які зміни відбулися у сфері міжнародної торгівлі?

За 11 місяців 2022 року товарообіг в Україні склав 90,1 млрд доларів. Так, у січні – листопаді було експортовано продукції на 40,7 млрд, а імпортовано – на 49,4 млрд доларів. Про підсумки товарообігу України за воєнний рік та зміни, які відбулися у сфері міжнародної торгівлі, в ефірі Українського радіо розповів кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Про результати товарообігу України

Коли 24 лютого розпочалась повномасштабна війна, виникло побоювання, що Україна повністю випадає зі світової торгівлі. Україна була обмежена з півночі, бо там Білорусь і ніякої торгівлі не могло бути, зі сходу, бо там Російська Федерація, і після блокади наших портів було обмеження з півдня. Тобто з чотирьох географічних напрямків в України залишився лише західний напрямок, тобто Європейський союз та Молдова. 

Наразі відомі дані за 11 місяців цього року. Безумовно, цифри негативні з точки зору падіння, але вони не настільки негативні, наскільки ми того побоювалися. 

Товарообіг України за 11 місяців у порівнянні з 11 місяцями минулого року скоротився на 29%. Однак у лютому-березні були побоювання, що це скорочення може скласти навіть 50%. Водночас на початку війни у нас більше скорочувався імпорт ніж експорт, але в травні ситуація змінилась, і на сьогодні експорт скорочується більше ніж імпорт. І це призводить до ситуації, коли негативне сальдо зовнішньої торгівлі в 2021 році сягало 4,1 млрд доларів, а в 2022 році — 8,8 млрд доларів. 

Ця ситуація створила додаткове навантаження на вітчизняний курс та бюджет, але більша частина цих проблем існувала в період між початком бойових дій і до 1 серпня. Коли почалась реалізація Чорноморської зернової ініціативи і була розблокована діяльність трьох наших портів, через які дозволили до інших країн вивозити зернові — провідну позицію товарного експорту України, це призвело до зниження негативного показника сальдо (різниці між надходженнями і витратами — ред.). 

Які галузі найбільше зазнали скорочення експорту 

З початку вересня у зв’язку з тенденціями на фронті ми не маємо ризику того, що Україна продовжує втрачати свої території, а отже і промислові підприємства, які знаходяться там. Звісно, відновити все виробництво буде важко, але коли  російські війська захопили Правобережжя Херсонщини, я дуже сильно хвилювався, що вони можуть піти в напрямку Миколаєва, Одеси і Кривого Рогу, де є одне з найбільших металургійних підприємств "Криворіжсталь". Тим паче, що втрачено інші підприємства в Маріуполі. Цифра скорочення експорту по металургійній продукції склала 60%, тобто Україна втратила фактично дві третини експорту металопродукції. Хоча 10 років тому металургія була основою нашого експорту.

Зараз основою експорту є сільськогосподарська продукція, і через те, що значна частка наших сільгоспугідь залишилась під нашим контролем, скорочення в цій сфері склало лише 14%. 

В яких галузях збільшився експорт

Є одна галузь, в якій експорт за 11 місяців зріс в порівнянні з експортом попереднього року. Це паливно-енергетичні товари, до яких в термінології зовнішньої торгівлі відносять електроенергію. До початку масових атак на наші енергооб'єкти Україна змогла наростити експорт електроенергії до країн Європейського Союзу і за 11 місяців поточного року Україна експортувала електроенергії на 568 млн доларів. Це відбулося у зв’язку з енергетичним безвізом. Ця можливість України приєднатись до електромереж Європейського Союзу дозволила нам спокійно продавати електроенергію до ЄС. 

Про перспективи міжнародної торгівлі 

Щодо географії нашої зовнішньої торгівлі, з країнами СНД,  основною з яких є Російська Федерація, то тут у нас відбулося найбільш суттєве скорочення, зокрема зменшення товарообігу з ними на 64%. Але СНД — це не лише Росія і Білорусь, а й Казахстан, і там торгівля ще зберігається.

Водночас значення Європейського Союзу у зовнішній торгівлі України зросло. Відтак скорочення товарообігу склало 2%. Крім того, експорт товарів з України до ЄС за 11 місяців зріс на 6%. Це частково пояснюється тим, що в період, поки Україна була заблокована у можливості експортувати зернові через море далі до країн, які їх потребують, Україна налагодила експорт пшениці до Румунії, який за 10 місяців зріс у 18 разів. Це відбулося, тому що Румунія з випередженням графіку побудувала залізничну колію нашої ширини від України до одного зі своїх портів. Це дозволило нам перевозити залізницею зерно до цього порту, а далі його вже Румунія перевозила своїми човнами. Це рятувало ситуацію, поки не розпочалася дія Чорноморської зернової ініціативи. 

Фото: pexels.com