Мобільний додаток

Дмитро Яблоновський: "Економіка зростає за рахунок збільшення інвестицій, а не споживання"

15.08.2018 р., 11:07

Індикатор економічних настроїв в Україні, за даними Держстату, у третьому кварталі 2018 року становив 109,6%. У порівнянні з першим і другим кварталами цього року збільшився, бо в другому був 104%, а в першому 108,8%. Поліпшення зафіксували в роздрібній торгівлі, у будівництві і у сфері послуг.

Чим воно викликане і чому саме в цих сферах, прокоментував в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Зранку" заступник директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський.


Зокрема, що стосується споживчих настроїв, то там є завжди складова реальна і така дещо психологічна. У мене немає сумнівів щодо значення цих показників Держстату, питання тільки, яка з цих частин реальна, а яка є дійсно зміною настроїв. Наприклад, якщо взяти споживчі настрої, то вони дуже корелюються якимись очікуваннями зміни політичної ситуації. Це індикатор змін не тільки економічних, але й певних політичних очікувань.

Якщо подивитися на цю складову по споживачам, і дані Держстату, там є показники, які зростали і які зменшувалися. Якщо дивитися, які зростали, це індекс поточного особистого становища, індекс цінності великих покупок. Тобто фактично українці кажуть, що зараз вони почувають себе з матеріальної точки зору краще, готові витрачати гроші. Але є показники, які зменшилися. Наприклад, зменшився індекс очікуваного розвитку економіки України протягом найближчого року. Також є зменшення індексу очікуваної динаміки безробіття. Також зменшення індексу ділової активності в промисловості, за даними Держстату.

Тобто з одного боку у нас складається ситуація, коли споживання зростає наче і частково воно стимульоване минулорічним підвищенням мінімальної зарплати, осучасненням пенсій. Але це стимулювання споживче, на жаль, не підтримується водночас інвестиційним збільшенням. У нас рівень інвестування, на жаль, в Україні відносно невеликим залишається і це є проблема з макроекономічного погляду. З одного боку ми маємо зростання, але це зростання, але воно може бути нестабільним, бо стабільне зростання має досягатися за рахунок збільшення інвестицій, а не споживання.

Прослухати повну версію розмови


Слухайте програму "Сьогодні. Зранку" по буднях з 8.00 до 10.20!

Дмитро Яблоновський: "Економіка зростає за рахунок збільшення інвестицій, а не споживання"

Новини по темі