Зброя надходитиме за 48 годин: експерт про ленд-ліз для України

Зброя надходитиме за 48 годин: експерт про ленд-ліз для України

Палата представників США схвалила законопроєкт щодо відновлення програми часів Другої світової війни на захист демократії в Україні. Це дозволить швидше надсилати зброю, боєприпаси та обладнання в Україну. Щоб документ набув чинності, його має підписати президент США Джозеф Байден. Що передбачає ленд-ліз, як він працюватиме і як тепер зміниться допомога Україні розповів в ефірі Українського радіо голова громадської Ліги "Україна — НАТО" Сергій Джердж.

Про ленд-ліз під час Другої світової війни

Під час Другої світової війни США забезпечували Радянський Союз усім необхідним. Більшість вантажних автомобілів, які перевозили артилерію, були американськими. Значна частина літаків — це були "Кобри" та інші типи, які використовували радянські пілоти. Це був і метал, з якого виплавляли танки тут, на місці. Наприклад, всі великі вузки — шаропідшипники, необхідні для того, щоб башта в танку рухалася, — це було постачання зі США для всіх типів радянських танків. Без цього жоден танк не був би побудований.

Надсилали зі США і алюміній, з якого виробляли радянські літаки. Це продовольство, яке допомогло зберегти життя мільйонів людей. Не кажучи вже про автомобілі-джипи, які з′явилися в американській армії, і на яких їздило військове радянське керівництво в той час. Постачали навіть теплий одяг. Це була величезна допомога, без чого СРСР не зміг би на Східному фронті встояти і протидіяти.

Ця допомога була також і для Великої Британії, для інших країн антигітлерівської коаліції. Загалом вона була спрямована на боротьбу проти Гітлера, нацистської Німеччини, яка тоді прагнула панувати світом.

Радянський Союз так і не розрахувався за допомогу, яку йому надавали США. Це все на довгі роки розтягувалося і врешті згодом списали цей борг.

Що зміниться для України із запровадженням ленд-лізу?

Сама формула запровадження ленд-лізу для України символізує, проти кого вона спрямована. Сьогоднішній "Гітлер" і сьогоднішня нацистська країна, що загрожує всьому людству, — це Росія, Кремль і персонально Путін. Допомога Україні ленд-лізом — це історична перекличка, що уособлює вектор боротьби проти зла.

Ленд-ліз для України допоможе швидше та оперативніше надавати зброю, вирішувати питання за 48 чи за 72 години. Частину зброї нам нададуть безкоштовно, за якусь частину ми будемо розраховуватися потім, при чому терміни ці невизначені. Йдеться про те, що це вже відбудеться після перемоги і після завершення війни, що для нас є важливим.

При чому за техніку, що була розбита під час боїв чи пошкоджена, платити не прийдеться. Це дуже позитивна форма підтримки для нашої країни. Думаю, що Міністерство оборони США вже готує цю допомогу для Україні — навіть зі своїх складів у Європі. 

Фото: twitter.com/DeptofDefense