Переглянути у мобiльнiй версiї
Мобільний додаток

Голоси Незалежності

Про державотворчу роль Українського радіо, коли поставала нова, незалежна Україна - вустами легендарних радіоведучих 90-х років!

"Голоси Незалежності" - спеціальний проект під такою назвою стартував в ефірі Українського радіо з нагоди 26 річниці Незалежності нашої держави. "Зірки" радіо, популярні ведучі і журналісти, які працювали наприкінці 80-х – на початку 90-х років, а це - Володимир Резніков, Анатолій Табаченко, Алла Мазур, В"ячеслав Козак, Інна Кузнецова, Василь Бирзул, Микола Аммосов, Віктор Герасимов, Микола Сергієнко та інші, вперше відверто розповіли про сміливі прямі ефіри, незважаючи на цензуру і контроль тодішньої влади. Про те, як надавали радіослухачам замовчувану у ті часи інформацію про Україну, українців та український світ, зокрема, про національну революцію початку століття, трагедію Голодоморів, звитяги УПА та Революцію на граніті. І як своєю патріотичною позицією , своїми глибинними проукраїнськими поглядами впливали на становлення і формування нової незалежної України.

Продюсер проекту "Голоси Незалежності" Світлана Мялик 24 серпня запросила до мікрофона легендарних ведучих Українського радіо 90-х років – Миколу Довнича і Емму Бабчук.

Прослухати

Алла Мазур:  "Я вважаю, що мені з радіо пощастило. Коли прийшла на роботу (1987 рік), то країна вже змінювалась. А потім - коли українці проголосували за свою незалежність. Той початок 90-х журналісти вважають досі найбільшою вольницею за 26 років. Тому час для формування журналістів був ідеальний".

Прослухати

Анатолій Табаченко: "Буквально у кожній передачі Українського радіо червоною ниткою проходила думка – що Україні  може дати незалежність".

Прослухати

Василь Бирзул: "Ми намагались допомогти нашим радіослухачам розібратись у тому, що відбувається, пізнати азбуку демократії. І  я пишаюсь, що був  причетний до цієї роботи!"

Прослухати

На фото - Анатолій Табаченко, Світлана Мялик та Василь Бирзул.

Микола Аммосов: "У 90 роки пощастило мені і моїм колегам працювати саме  у Головній редакції інформації Українського радіо. Там випробовувались усі новації, було дуже багато різних експериментів. Це був передній край нашої інформаційної політики. Перші прямі ефіри були саме там…"

Прослухати

В'ячеслав Козак: "Було дуже багато заборон. Була цензура. Я і багато моїх колег намагалися все ж таки пройти між крапельками дощу..."

Прослухати

Інна Кузнецова: "Тоді лише на Українському радіо фактично, і хіба ще на українському телебаченні, була українська мова. Іноді доходило до курйозів. Тому що ми чітко розуміли, і така настанова була, що все, що відбувається має бути українською мовою. І будь-який гість який до тебе прийшов чи будь-який коментар, який ти записуєш або перекладаєш з російської на українську, або людина мусить це говорити українською. Іноді доходило до того, що я у Верховній Раді когось там коло стіни записувала, коло віконця, завчений текст українською, аби ця людина прочитала це українською. Звичайно, слухач цього не бачив не чув і не знає. Але це такі були маленькі секрети…"

Прослухати

Володимир Рєзніков: "Щоденний ефірний потік упродовж двох років перед референдумом 91-го року не мав жодних ознак пропаганди. Творчі люди з глибинними проукраїнськими поглядами сповна скористалися процесами у колишній державі".

Прослухати

Віктор Герасимов: "Була маса творів, присвячених Україні в ефірі УР. Усі ці пісні записував симфонічний оркестр і хор Українського радіо".

Прослухати


Микола Сергієнко: "У той час, було проводове Українське радіо, воно мало надзвичайно велику вагу!" 

Прослухати

На фото - Віктор Герасимов, Світлана Мялик та Микола Сергієнко.

 

Емма Бабчук: "Нам випало щастя пройти разом із державою перші кроки її становлення і бути речниками цього становлення. Треба було пробуджувати суспільство, звільняти  від стереотипів, ідеологічного намулу"

Прослухати

На фото - Емма Бабчук та Світлана Мялик.